NASA i CNES lansirali satelit za praćenje okeana i klimatskih promena

NASA i CNES lansirali satelit za praćenje okeana i klimatskih promena

U današnjem svetu klimatskih promena, okean postaje ključna komponenta koja zahteva pažnju. NASA i francuska svemirska agencija CNES lansirale su satelit sa ciljem da omoguće bolje razumevanje okeana i njegovog uticaja na vreme i klimu. Misija površinske vode i topografije okeana (SVOT) obećava da će naučnicima pružiti neviđeni uvid u površinu okeana i okeanske struje.

S obzirom na udaljenost nekih delova okeana od ljudskih naselja, poput Međunarodne svemirske stanice, posmatranje okeana iz svemira postaje ključno za praćenje dešavanja u ovim udaljenim vodama. Satelit će omogućiti precizna merenja visine morske površine sa nezapamćenim detaljima, pomažući tako u praćenju promena u okeanskim strujama.

Okeanske struje imaju ključnu ulogu u prenosu toplote, ugljenika, kiseonika i hranljivih materija širom sveta. Klimatske promene utiču na globalnu mrežu ovih struja, a SVOT će pomoći istraživačima da prate ove promene i bolje razumeju kako će uticati na lokalne vremenske uslove i morske ekosisteme.

Pored satelitskih merenja, važno je i prikupiti podatke sa površine mora kako bismo bolje razumeli promene u okeanskim strujama. Zato je ekipa od više od 60 naučnika i osoblja krenula na brod CSIRO RV Investigator kako bi prikupila ključne podatke o okeanu ispod putanje satelita.

Ovim multidisciplinarnim istraživanjem, naučnici će moći da analiziraju kako male varijacije u visini morske površine stvaraju horizontalne razlike pritiska, a Koriolisova sila usmerava okeanske struje. Ovo će omogućiti preciznije i detaljnije razumevanje dinamike okeana.

Kroz saradnju naučnika širom sveta i upotrebu ovih naprednih tehnologija, nadamo se boljem razumevanju promena u okeanu i doprinosu borbi protiv klimatskih rizika.