Klimatske promene guraju vinare iz Bordoa da beru noću

Klimatske promene guraju vinare iz Bordoa da beru noću

U južnom francuskom regionu Bordo, berba grožđa se često obavlja noću kako bi se osigurala vrhunska svežina koja je potrebna za dobijanje najboljeg vina, ali to je takođe odgovor na klimatske promene.

Sa zemljom koja je spaljena u kasnom toplotnom talasu, temperatura je 20 stepeni Celzijusa u pet ujutru dok kombajn puzi duž niza vinove loze, a snažni farovi pomažu da se probije kroz tamu.

„Berba noću se obavlja zbog kvaliteta grožđa, njegove svežine i ukusa“, ​​rekao je vozač Loik Malherbe, koji je na tome već tri sata.

„Nije loše, to je samo život u drugom ritmu… Bolje je i za opremu i za ljude.“

To je već uobičajena praksa u nekoliko vinarskih zemalja sa vrelim letima, ali će verovatno postati još češća kako se klimatske promene ubrzavaju.

Berba noću takođe može pomoći finansijski ograničenim uzgajivačima da uštede novac, kaže Kees Van Leeuven, profesor vinogradarstva na Univerzitetu Bordeauk Sciences Agro.

To znači da mogu preskočiti hlađenje grožđa dok se vuku na ceđenje, objasnio je on.

„Ako se berba obavlja noću, temperatura grožđa je niža, posebno u poređenju sa veoma toplim danima koje smo imali ove nedelje“, rekao je on.

„Postoji ogromna ušteda u korišćenju energije.

Kombajn odlaže grožđe merlo u kante koje vlasnik vinograda Stefan Hero prikače za svoj traktor da ih odvuče u zadrugu.

„Prošlo je 15 godina kako bele i ruže beremo noću, a možda ćemo jednog dana to uraditi i za crvene“, rekao je Ero, koji je i na čelu zadruge Vignerons de Tutiac.

„Ako bismo brali noću, imali bismo vino koje je više oksidovano, što po ukusu nije ni približno tako lepo.

Heraud se penje na svoj traktor i širi suvi led (-80C, -112F) na grožđe.

Ovo ne samo da pomaže da se grožđe ohladi, već i smanjuje nivo kiseonika u kanti dok se vozi do zadruge, koja je najveća u jednom od zaštićenih regiona Francuske sa 500 uzgajivača.

Tutiac se specijalizovao za ruže i čini skoro trećinu ukupne proizvodnje u regionu Bordoa.

Njegova ruža bez pesticida izazvala je pometnju na degustaciji na slepo koju je sproveo francuski vinski magazin La Revue des vins de France, zauzevši četvrto mesto među ružama iz regiona Provanse koje tradicionalno dobijaju najviše ocene u kategoriji.

Te noći se očekivalo da uzgajivači bace oko 500 metričkih tona grožđa u različite rezervoare od nerđajućeg čelika u preši za vino, dovoljno da naprave pola miliona boca vina.

Tutiacov glavni enolog Pol Oui rekao je da potrošači vole ruže koje su svetle i bistre.

Da bi se to postiglo, „morate ograničiti prenošenje boje sa kože na sok i što ranije i hladnije beremo, to više možemo ograničiti prenos“, rekao je on.

Noćna berba je već uobičajena u Australiji i Kaliforniji zbog vrućine, a praksa se širi i u regionu Bordoa prema Van Leeuvenu.

Za bele i ruže može se zamisliti da će to postati uobičajena praksa“, rekao je specijalista.

Nije isključio ni da bi se to jednog dana moglo odnositi na grožđe za crno vino, koje čini 85 odsto proizvodnje Bordoa.

Rastuće temperature čine da grožđe brže sazreva i gura berbu ranije i u toplije periode, a Ero je potvrdio da se berbe zaista dešavaju sve brže.

„Sećam se kada sam bio mali gledao svoje roditelje kako beru u novembru“, rekao je.

„Prošle godine smo završili 30. septembra…“, dodao je on.

„Svako ko kaže da klimatske promene nisu stvarne nije vinar iz Bordoa.

© 2023 AFP

Istražite dalje