Kipar – pionir projekta očuvanja korala u Mediteranu

Kipar – pionir projekta očuvanja korala u Mediteranu

U četvrtak ujutru, tri ronioca se pripremaju da uđu u kristalno čiste vode turističkog centra Aja Nape na jugoistočnoj obali Kipra. Njihov cilj je postavljanje uzoraka korala u pionirski plutajući rasadnik, deo napora za obnavljanje populacije korala u Mediteranu, pogođenih klimatskim promenama i ljudskom aktivnošću.

Mali fragmenti korala su čuvani nekoliko nedelja u Odeljenju za ribarstvo i istraživanje mora na istočnom Mediteranu. Sada će biti pričvršćeni za mrežu u podvodnom rasadniku na dubini od oko pet metara u blizini rta Greko.

Louis Hadjioannou, viši istraživač saradnik na Kiparskom institutu za more i pomorstvo, vodi istraživanje o vrsti korala poznatoj kao „Cladocora caespitosa“. Ova vrsta, poznata i kao jastučasti koral, opada u Mediteranu poslednjih godina, uglavnom zbog klimatskih promena.

Hadjioannou naglašava da je prvi korak u obnavljanju korala testiranje uzgoja korala u drugom podvodnom staništu kako bi se procenila efikasnost ove metode. Izraelski stručnjak je predložio korišćenje plutajućih rasadnika kako bi se korali držali dalje od potencijalnih pretnji, kao što su predatori.

Cladocora caespitosa se nalazi u plitkim vodama na Kipru, uglavnom u kamenitim područjima na dubini do četiri metra, gde ih turisti mogu slučajno oštetiti. Plutajući rasadnici pomažu u isključivanju faktora stresa kao što su predatori i ekstremni vremenski uslovi.

Dva plutajuća rasadnika su postavljena u zaštićenim morskim područjima kod Kipra, u blizini rta Greko i Aja Nape, na dubini od 11 i 17 metara. Krajem juna na svaki rasadnik je postavljeno 10 fragmenata korala, koji se analiziraju svakih mesec ili dva kako bi se pratilo njihovo stanje.

Hadžioanu planira da ugradi najmanje stotinu fragmenata korala na svaki plutajući rasadnik. Ako fragmenti budu uspešno rasli nakon godinu dana, planira se presađivanje korala na prirodne grebene.

Manos Moraitis, biolog i saradnik istraživač na Kiparskom institutu za more i pomorstvo, rekao je da je operacija deo projekta EFFECTIVE koji finansira EU za unapređenje napora za praćenje, restauraciju i posmatranje mora.

Koralni grebeni su među najbogatijim i najraznovrsnijim ekosistemima na planeti, pružajući stanište mnogim vrstama i podržavajući biodiverzitet. Međutim, oni su veoma osetljivi na promene u životnoj sredini. Kiparski morski ekosistemi su posebno ugroženi klimatskim promenama, masovnim turizmom, razvojem obale i poljoprivrednim zagađenjem.

Zaključak:

Posle toplotnog talasa 2015. godine, do 40% korala koje su proučavali bilo je pogođeno smrtnošću. Hadžioanu predviđa da će sa porastom klimatske krize, još veći procenat živog tkiva korala umreti. Ako istraživanje bude uspešno, cilj je povećati broj plutajućih rasadnika i proširiti ovu metodu na druge regione Mediterana i širom Kipra.