Kina će zahtevati „procenu bezbednosti“ za nove proizvode veštačke inteligencije

Kina će zahtevati „procenu bezbednosti“ za nove proizvode veštačke inteligencije

Novi proizvodi veštačke inteligencije razvijeni u Kini moraće da prođu bezbednosnu procenu pre nego što budu objavljeni i moraju odražavati „osnovne socijalističke vrednosti“, pokazao je u utorak sveobuhvatni nacrt novog zakona koji je izradio državni regulator za internet.

Novi propisi dolaze kao nalet kineskih kompanija koji žure da razviju usluge veštačke inteligencije koje mogu da oponašaju ljudski govor otkako je OpenAI sa sedištem u San Francisku pokrenuo ChatGPT u novembru, što je izazvalo zlatnu groznicu na tržištu.

Brzi napredak u AI podstakao je globalnu uzbunu zbog potencijala tehnologije za dezinformacije i zloupotrebu, sa dubokim lažnim slikama i ljudima prikazanim kako govore stvari koje nikada nisu rekli.

„Pre pružanja usluga javnosti koje koriste generativne proizvode veštačke inteligencije, zahteva se bezbednosna procena preko nacionalnih regulatornih odeljenja za internet“, navodi se u nacrtu zakona, koji je objavila Kineska administracija za sajber prostor.

Nacrt zakona – nazvan „Administrativne mere za generativne usluge veštačke inteligencije“ – ima za cilj da obezbedi „zdrav razvoj i standardizovanu primenu generativne AI tehnologije“, navodi se.

Sadržaj koji generiše veštačka inteligencija, nastavlja se, treba da „odražava osnovne socijalističke vrednosti i ne sme da sadrži sadržaj o subverziji državne vlasti“.

Takođe ne sme da sadrži, između ostalog, „terorističku ili ekstremističku propagandu“, „etničku mržnju“ ili „drugi sadržaj koji može da naruši ekonomski i društveni poredak“.

Kineska administracija za sajber prostor saopštila je da traži mišljenje javnosti o sadržaju novih propisa, koji će pod visoko centralizovanim političkim sistemom Pekinga skoro sigurno postati zakon.

„Novi nacrt dokumenta CAC-a je jedna od najstrožih mera za generativnu veštačku inteligenciju do sada“, rekao je za AFP Endi Čun, vanredni profesor na Gradskom univerzitetu u Hong Kongu.

Kompanije koje podnose bezbednosne procene moraće „da budu veoma oprezne kako bi osigurale da svaki izvor podataka koji se koristi za učenje veštačke inteligencije mora da bude u skladu sa smernicama, tačan, nepristrasan i da ne krši prava intelektualne svojine drugih“, rekao je on.

„Teško je obezbediti tačnost. Nijedan generativni sistem veštačke inteligencije do sada to ne može da uradi“, rekao je Čun.

Regulatorni udar dolazi kada kineski tehnološki giganti pojačavaju svoje napore u sektoru koji se pomno prati.

Alibabina jedinica za računarstvo u oblaku u utorak je predstavila sopstveni proizvod pod nazivom Tongii Kianven, za koji se očekuje da će biti uveden u kancelarijski softver za komunikaciju na radnom mestu i kućne aparate ovog tehnološkog giganta.

Izvršni direktor Daniel Zhang rekao je u izjavi da je softver došao u „tehnološkom prelomnom trenutku vođenom generativnom veštačkom inteligencijom i računarstvom u oblaku“.

A Baidu—koji upravlja vodećim pretraživačem u zemlji—prošlog meseca je objavio sopstveni „Ernie Bot“ AI proizvod za ćaskanje.

Ali investitori nisu bili impresionirani botovim prikazom lingvističkih i matematičkih veština na otkrivanju, zbog čega su akcije pale za čak 10 odsto.

ChatGPT je nedostupan u Kini, ali američki softver takođe dobija bazu kineskih korisnika koji koriste virtuelne privatne mreže da zaobiđu zabranu, primenjujući ga za pisanje eseja i trčanje za ispite.

A 24-godišnji bloger iz Šangaja izazvao je uzbuđenje ovog meseca kada je koristio AI tehnologiju da „vaskrsne“ svoju mrtvu baku, stvarajući realistične slike njegovih interakcija sa preminulim rođakom.

Peking je najavio ambiciozne planove da postane globalni lider u oblasti veštačke inteligencije do 2030. godine, a konsultantska grupa Mekinzi procenjuje da bi sektor do tada mogao da doda oko 600 milijardi dolara godišnje kineskom bruto domaćem proizvodu.

Ali takođe je upozorio da deepfakes predstavljaju „opasnost po nacionalnu bezbednost i društvenu stabilnost“.

Peking je u januaru primenio nova pravila koja bi zahtevala od preduzeća koja nude usluge deepfake da dobiju prave identitete svojih korisnika. Takođe zahtevaju da se deepfake sadržaj adekvatno označi kako bi se izbegla „svaka zabuna“.