Istraživački tim je istražio važnost kamenoloma krečnjaka za očuvanje divljih pčela. Posebno vredni su se pokazali raznovrsni predeli sa dobrom povezanošću između kamenoloma i krečnjačkih travnjaka. Krečnjački travnjaci — što znači pašnjaci na zemljištu od krede ili krečnjaka — izuzetno su bogati biljnim i životinjskim vrstama, što ih čini vrednim ekosistemima. S druge strane, kamenolomi sa dosta zahvatanja žbunja imali su manju raznovrsnost vrsta. Ugrožene vrste pčela bile su češće u velikim kamenolomima.
Rezultati studije objavljeni su u Časopisu za primenjenu ekologiju. Istraživački tim su saradnici sa Univerziteta u Getingenu, Nemačke unije za zaštitu prirode i biodiverziteta (NABU) u Redu i Instituta Thunen u Braunšvajgu.
Tim je ispitao pčelinje zajednice u 19 uglavnom napuštenih kamenoloma u regionu Getingena koristeći ručne mreže. Istraživači su uspeli da identifikuju 114 vrsta, uključujući 35 ugroženih vrsta. Istraživali su koje su karakteristike kamenoloma – kao što su veličina, starost, pokrivač žbunja i obilje cveća – važne za pčele i da li struktura okolnog pejzaža igra ulogu. Utvrđeno je da stari kamenolomi koji su bili dobro povezani sa susednim krečnjačkim travnjacima imaju stabilnije populacije ugroženih vrsta.
„Kamenolomi obezbeđuju vredna staništa za divlje pčele i druge životinje i biljke koje se nalaze na sada retkim krečnjačkim travnjacima“, objašnjava glavni autor dr Feliks Kirš sa Instituta za biodiverzitet na Institutu Thunen. Ističe i značaj velikih, starih i cvećem bogatih kamenoloma.
„Mnoge vrste divljih pčela se gnezde u zemlji i za to su često potrebna otvorena, sunčana područja“, kaže Kirš. Mali broj divljih pčela u zaraslim kamenolomima može se objasniti gubitkom ovih staništa.
„Naše istraživanje podržava da stari kamenolomi ostanu otvoreni. To mogu da postignu lokalne organizacije za zaštitu prirode ili vlasnici zemljišta, na primer uklanjanjem drvenastih biljaka ili ekstenzivnom ispašom“, objašnjava Tomas Alfert iz NABU. Ovde mogu doprineti i aktivne aktivnosti vađenja kamena.
Dr Anika Has i profesorka Katrin Vestfal sa Funkcionalne istraživačke grupe za agrobiodiverzitet i agroekologiju Univerziteta u Getingenu dodaju: „Pored ovih mera, visoka povezanost između kamenoloma i susednih krečnjačkih travnjaka je ključna. To pčelama olakšava kretanje između ova dva staništa. Očuvanje i obnavljanje travnjaka siromašnih hranljivim materijama i održavanje kamenoloma su dobri načini za podršku i očuvanje divljih pčela.“