Kameleoni inspirišu novu tehnologiju višebojnog 3D štampanja

Kameleoni inspirišu novu tehnologiju višebojnog 3D štampanja

Inspirisani sposobnošću kameleona da menjaju boju, istraživači su razvili održivu tehniku za 3D štampanje više, dinamičnih boja iz jednog mastila.

„Dizajnirajući nove hemije i procese štampanja, možemo da moduliramo strukturnu boju u hodu kako bismo proizveli gradijente boja koji ranije nisu bili mogući“, rekao je Jing Diao, vanredni profesor hemije i hemijskog i biomolekularnog inženjerstva na Univerzitetu Ilinois Urbana-Champaign i istraživač na Bekman institutu za naprednu nauku i tehnologiju.

Studija se pojavljuje u časopisu PNAS.

„Ovaj rad je odlična ilustracija moći saradnje“, rekao je koautor Damien Guironnet, vanredni profesor hemijskog i biomolekularnog inženjerstva.

U ovoj studiji, Diao i njene kolege predstavljaju pristup 3D štampanju uz pomoć UV zraka direktnog pisanja mastilom koji je sposoban da izmeni strukturnu boju tokom procesa štampanja podešavanjem svetlosti da kontroliše evaporativni sklop specijalno dizajniranih polimera za umrežavanje.

„Za razliku od tradicionalnih boja koje potiču od hemijskih pigmenata ili boja koje apsorbuju svetlost, strukturne boje koje obiluju mnogim biološkim sistemima potiču od nano teksturnih površina koje ometaju vidljivu svetlost. To ih čini življim i potencijalno održivijim“, rekao je Sangjun Džeon, glavni autor i diplomirani student u Diao Lab.

Istraživači mogu proizvesti strukturne boje u vidljivom spektru talasnih dužina od tamno plave do narandžaste. Dok umetnik može da koristi mnogo različitih boja da postigne ovaj gradijent boja, istraživački tim koristi jedno mastilo i modifikuje način na koji se štampa da bi napravio gradijent boje.

„Rad pokazuje korist od toga što smo svi učili jedni od drugih tako što delimo naše uspehe i izazove“, rekao je koautor Sajmon Rodžers, vanredni profesor hemijskog i biomolekularnog inženjerstva.

„Samo zajedničkim radom mogli bismo da dizajniramo ovaj sistem na molekularnom nivou kako bismo dobili tako fascinantna svojstva“, rekao je koautor Čarls Sing, vanredni profesor hemijskog i biomolekularnog inženjerstva i nauke o materijalima i inženjeringa.