Kako zagađenje vazduha utiče na probavni sistem

Kako zagađenje vazduha utiče na probavni sistem

Fine čestice vazduha, manje od 2,5 mikrometara u prečniku (PM 2,5), su glavni zagađivač vazduha povezan sa različitim zdravstvenim problemima. Ove čestice mogu putovati duboko u pluća i čak ući u krvotok kada se udahnu. Nedavna istraživanja ukazuju na veliki zdravstveni problem: izloženost PM 2,5 takođe može oštetiti probavni sistem, uključujući jetru, pankreas i creva.

Rad je objavljen u časopisu eGastroenterologija.

Ovo nedavno istraživanje je fokusirano na to kako izloženost PM 2,5 izaziva stresne reakcije u ćelijama probavnog sistema. Ovi odgovori na stres uključuju specijalizovane subćelijske strukture unutar ćelija koje se nazivaju organele, kao što su endoplazmatski retikulum (ER), mitohondrije i lizozomi. Kada PM 2.5 poremeti ove organele, stvara lančanu reakciju unutar ćelija koja može dovesti do upale i drugih štetnih efekata.

Jetra, glavni organ za detoksikaciju i metabolizam, posebno je podložna oštećenju PM 2,5. Studije su pokazale da izloženost PM 2,5 može dovesti do niza problema u jetri, uključujući upalu, reakcije na stres i oštećenje organela i poremećen energetski metabolizam. Ovi efekti mogu doprineti razvoju nealkoholne bolesti masne jetre (NASH) i dijabetesa tipa 2.

Izlaganje PM 2,5 se ne zaustavlja na jetri. Takođe može štetiti pankreasu i crevima. Studije su povezale PM 2,5 sa povećanim rizikom od oštećenja pankreasa kod osoba sa dijabetesom, kao i sa oštećenjem crevnih ćelija i povećanjem njihove propustljivosti. Ova povećana propustljivost može dovesti do raznih problema sa varenjem.

Iako nedavni istraživački napori daju vredne uvide, ključna pitanja ostaju. Naučnici još uvek rade na tome da razumeju kako ćelije osećaju PM 2,5 i kako se odgovor na stres razlikuje u različitim organima za varenje. Pored toga, oni istražuju kako izloženost PM 2,5 utiče na komunikaciju između različitih organa za varenje, potencijalno utičući na celokupnu funkciju varenja.

Konačno, istraživači istražuju da li dijetetske ili farmaceutske intervencije mogu ublažiti štetu od PM 2,5. Zanimljivo je da neke studije sugerišu da određeni nutrijenti, kao što su mononezasićene masne kiseline i vitamini, mogu pružiti određenu zaštitu od štetnih efekata PM 2,5.

Zagađenje vazduha je složeno pitanje za koje nema lakih rešenja. Dok istraživanja nastavljaju da ublažavaju izloženost PM 2,5, trenutno razumevanje njegovog uticaja na digestivni sistem naglašava dalekosežne posledice zagađenja vazduha na ljudsko zdravlje. Podvlači potrebu za kontinuiranim naporima da se smanji nivo zagađenja vazduha i razvijaju strategije da se zaštitimo od njegovih štetnih efekata.