Kako traumatska povreda mozga napreduje do Alchajmerove bolesti?

Kako traumatska povreda mozga napreduje do Alchajmerove bolesti?

Traumatska povreda mozga ili TBI je uzrokovana kontuzijom glave koja može dovesti do povrede mozga. Ova vrsta povrede u kombinaciji sa nasleđenim genetskim faktorima rizika može dovesti do ubrzanog razvoja Alchajmerove bolesti i povezane demencije, ili ADRD.

TBI se kreću od blagih do teških, pri čemu je većina blaga. Posebno su česti kod adolescenata koji se bave kontaktnim sportovima i kod starijih osoba koje imaju tendenciju da padaju sve češće kako stare. Bez obzira na izvor, TBI i kako on napreduje do ADRD je nedovoljno proučavana oblast istraživanja.

Univerzitet Kalifornije, Riversajd i Univerzitet Indijana će ispitati kako TBI u različitim godinama i genetski faktori rizika dovode do ADRD-a.

„Postoji neka literatura koja sugeriše da traumatska povreda mozga u nekim slučajevima može da evoluira u Alchajmerovu bolest ili da ubrza simptome slične Alchajmeru“, rekao je Andre Obenaus, profesor biomedicinskih nauka na Medicinskom fakultetu UCR i glavni istraživač trogodišnjeg granta.

„Zainteresovani smo za složenu interakciju između TBI i genetskih faktora rizika i kako oni povećavaju podložnost pojedinaca da razviju Alchajmerovu bolest i srodnu demenciju“, rekao je Pol Terito, profesor medicine na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Indijani i ko. -glavni istraživač predloženog posla.

Koristeći glodare, Obenaus, Terito i njihovi timovi će proučavati tri različita vremenska perioda u 24-mesečnom životnom veku miša: juvenilni uzrast, koji je 17. dan nakon rođenja; srednjeg života, kada su miševi stari 8-9 meseci; i kasni život, a to je kada miševi imaju 12 meseci. Istraživači će koristiti rezultate kognitivnog ponašanja, klinički relevantne medicinske neuroimage (PET/CT, MRI), imunopatološke promene i tkivne biomarkere da bi procenili progresiju bolesti.

„Ovaj sistem će nam omogućiti da istražimo interakcije kako genetika i TBI u dobro okarakterisanim modelima u tri epohe životnog veka utiču na napredovanje do ADRD“, rekao je Obenaus.

Stručnjak za TBI, moždani udar, Alchajmerovu bolest i epilepsiju, Obenaus je radio na TBI više od dve decenije. Pridružio se UCR fakultetu u martu 2024. Član je konzorcijuma, MODEL-AD, koji ima zadatak da izgradi bolje modele Alchajmerove bolesti kod miševa. Konzorcijum se nalazi u UC Irvine.

Terito, stručnjak za Alchajmerovu bolest, razvoj biomarkera i terapijsko testiranje, radio je iu akademskoj i u farmaceutskoj industriji razvijajući rigorozne i ponovljive sisteme za procenu progresije bolesti i terapijskog odgovora.

Ove oblasti stručnosti su u velikoj meri korišćene u konzorcijumu MODEL-AD, gde njegova laboratorija karakteriše mišje modele ADRD-a, a zatim vrši terapijsku procenu novih kandidata za lekove.

„Nadamo se da ćemo rano identifikovati one pojedinačne miševe koji će nastaviti da imaju fenotip sličan Alchajmeru“, rekao je Obenaus.

„Ne očekujemo da će svi miševi razviti Alchajmerovu bolest, ali će određena podgrupa miševa. ili odlaganje progresije Alchajmerove bolesti.“

Medicinsko snimanje je jedino neinvazivno sredstvo za procenu i TBI i ADRD. Kada se kombinuju sa tečnim biomarkerima, koji su biološki molekuli koji se nalaze u telesnim tečnostima i tkivima, moguće je otkrivanje abnormalnih procesa ili progresije bolesti.

Obenaus je objasnio da su obavljena značajna istraživanja na TBI, ali naučnici još uvek ne razumeju u potpunosti njegov dugoročni napredak i uključene biomarkere. Terito je naglasio kombinovanu snagu povezivanja očitavanja medicinskog imidžinga, imunopatologije i tečnih biomarkera u sveobuhvatan model, koji će obezbediti značajna poboljšanja u prediktivnoj validnosti i kod TBI i kod ADRD.

„Sada imamo dovoljno tehničke ekspertize u ovoj oblasti da se pozabavimo ovim istraživačkim problemom, što nam omogućava da bolje definišemo TBI i njegovu ulogu u pokretanju Alchajmerove bolesti“, rekao je Obenaus. „Pored toga, u protekle dve decenije bilo je mnoštvo istraživanja koja su identifikovala dva glavna proteina, tau i amiloid, za koje se smatra da ometaju komunikaciju između moždanih ćelija i dovode do ADRD-a.“

Obenaus i Terito su rekli da će podaci iz istraživačkog projekta biti agregirani i dostupni drugim istraživačima kroz okvir NIH Open Science.

Njima će se u istraživačkom projektu pridružiti Adam Godzik i Devin Binder, koji su profesori biomedicinskih nauka na Medicinskom fakultetu UCR. Na projektu će raditi i istraživački tim na Univerzitetu zdravstvenih nauka Uniformed Services u Merilendu, na čelu sa dr Denesom Agostonom.

Timu se pridružuje i Talin Babikian, neuropsiholog sa UCLA, koji ima veliko iskustvo u TBI i njegovom napredovanju. Diplomirani studenti i postdoktorski istraživači na UCR-u i Univerzitetu Indijana takođe će raditi na istraživačkom projektu.