Terapija glukokortikoidima se široko koristi tokom trudnoće sa rizikom od prevremenog porođaja kako bi se podstaklo sazrevanje pluća fetusa. Iako je efikasan tretman, takođe može izazvati probleme sa srcem i krvnim sudovima. Novo istraživanje objavljeno u The FASEB Journal otkriva mehanizme koji stoje iza kardiovaskularnih efekata najčešće korišćenih glukokortikoida, deksametazona (Dek) i betametazona (Beta).
Kada su istraživači tretirali pileće embrione ovim različitim glukokortikoidima, otkrili su da su oba uzrokovala ograničenje rasta, pri čemu je Beta bila ozbiljnija. Na nivou srca, oba tretmana su promovisala ćelijski stres i promene u ćelijskom ciklusu, ali putem različitih molekularnih puteva. Dok je Dek indukovao oksidativni stres i smanjio aktivaciju glukokortikoidnog receptora, beta tretman je doveo do trajne aktivacije glukokortikoidnih receptora i nije izazvao oksidativni stres. Beta u poređenju sa Dek-om izazvala je veću srčanu disfunkciju. Takođe, Dek je pokrenuo povećanje broja ćelija srčanog mišića, ali je Beta promovisala smanjenje. U krvnim sudovima, Beta je poremetila proširenje krvnih sudova, dok je Dek doveo do većeg suženja krvnih sudova.
Nalazi pokazuju da Dek i Beta imaju različite štetne efekte na kardiovaskularni sistem u razvoju.
„Antenatalna terapija glukokortikoidima za ubrzavanje sazrevanja pluća fetusa u ljudskoj trudnoći kojoj preti prevremeni porođaj je tretman koji spasava živote koji treba održavati. Međutim, može dovesti i do problema sa srcem i cirkulacijom kod potomaka na koje treba obratiti pažnju“, rekao je stariji autor Dino A. Giussani, Ph.D., ScD, FRCOG, sa Univerziteta Kembridž, u UK. „Ovde koristimo modelni sistem da izolujemo direktne efekte dva najčešća glukokortikoida koji se koriste u klinici širom sveta da bismo otkrili uključene molekularne puteve. Takvo znanje je neophodno za poboljšanje trenutne terapije i održavanje blagotvornih efekata steroida na pluća u razvoju. dok uklanja neželjene neželjene efekte na srce i cirkulaciju u razvoju – čineći terapiju bezbednijom za nedonoščad.“