Kako sindrom policističnih jajnika može uticati na zdravlje budućih generacija muškaraca

Kako sindrom policističnih jajnika može uticati na zdravlje budućih generacija muškaraca

Sinovi žena sa sindromom policističnih jajnika (PCOS) imaju tri puta veću verovatnoću da razviju gojaznost, prema studiji objavljenoj u Cell Reports Medicine. Prema istraživačima sa Instituta Karolinska, nalazi naglašavaju ranije nepoznati rizik od prenošenja zdravstvenih problema povezanih sa PCOS-om kroz generacije kroz mušku stranu porodice.

PCOS je uzrokovan time što jajnici proizvode previše polnog hormona testosterona. Bolest pogađa oko 15 procenata žena u reproduktivnom dobu širom sveta i predstavlja stanje koje može otežati trudnoću. Pored toga, bolest je povezana sa raznim zdravstvenim problemima kao što su dijabetes, gojaznost i mentalne bolesti. Ćerke žena sa PCOS-om imaju petostruki rizik od razvoja iste bolesti.

Iako još nije jasno kako su sinovi žena sa PCOS-om pogođeni, istraživanja sugerišu da je veća verovatnoća da će imati probleme sa težinom i hormonima. Istraživači su koristili i podatke iz registra i modele miša u novo objavljenoj studiji da bi utvrdili da li se i kako osobine slične PCOS-u prenose sa majki na njihove sinove. Nešto više od 460.000 sinova rođenih u Švedskoj između jula 2006. i decembra 2015. uključeno je u studiju registra.

Od toga, oko 9.000 su bili sinovi žena sa PCOS-om. Istraživači su zatim identifikovali koja su deca bila gojazna.

„Otkrili smo da sinovi žena sa PCOS-om imaju trostruki rizik od gojaznosti i visokog nivoa „lošeg“ holesterola, što povećava rizik od razvoja insulinske rezistencije i dijabetesa tipa 2 kasnije u životu“, kaže Elisabet Stener-Victorin, prof. na Odseku za fiziologiju i farmakologiju Instituta Karolinska koji je vodio studiju.

Ovi nalazi su potvrđeni u studiji na miševima, gde su istraživači ispitivali muško potomstvo ženki miševa koji su pre i tokom trudnoće hranjeni ili standardnom ishranom ili ishranom bogatom mastima i šećerom, i bili izloženi visokim nivoima muškog polnog hormona dihidrotestosterona. tokom trudnoće da oponaša trudnoću osoba normalne težine i gojaznih žena sa PCOS. Mužjaci miševa su zatim hranjeni standardnom ishranom do odrasle dobi kada su ispitani njihova distribucija masti i metabolizam.

„Mogli smo da vidimo da ovi muški miševi imaju više masnog tkiva, veće masne ćelije i poremećen bazalni metabolizam, uprkos tome što su jeli zdravu ishranu“, kaže Elisabet Stener-Victorin.

Da bi se istražila reproduktivna funkcija potomstva i da li se fiziološke karakteristike mogu prenositi sa generacije na generaciju, mužjaci prve generacije su spareni sa zdravim ženkama miševa koji nisu bili izloženi muškim polnim hormonima ili ishrani bogatoj mastima i šećerom.

Ceo proces je ponovljen u drugoj generaciji da bi se došlo do treće generacije koja je prva generacija na koju nije uticalo stanje majke.

„Ovim eksperimentima možemo pokazati da gojaznost i visok nivo muških hormona kod žena tokom trudnoće mogu izazvati dugotrajne zdravstvene probleme kod muškog potomstva. Njihova funkcija masnog tkiva, metabolizam i reproduktivna funkcija se pogoršavaju, što zauzvrat utiče na budućnost. generacije“, kaže Kiaolin Deng, vanredni profesor na istom odeljenju i jedan od istraživača koji stoje iza studije.

„Ovi nalazi su važni jer ističu rizik od prenošenja zdravstvenih problema preko muške strane porodice, ističu rizik od prenošenja ove vrste zdravstvenih problema i mogu nam pomoći u budućnosti da pronađemo načine da identifikujemo, lečimo i sprečiti reproduktivne i metaboličke bolesti u ranoj fazi“, kaže Elisabet Stener-Victorin.