U današnjem svetu, gde je zabrinutost zbog otpornosti na antibiotike i javnog zdravlja u porastu, naučnici aktivno traže alternative antibioticima u hrani za pile. U nedavnoj publikaciji u časopisu Animal Nutrition, tim kanadskih istraživača je detaljno opisao uobičajeni sastojak u ishrani piletine — pšenicu — i kako poseban enzim, prečišćena beta-glukanaza, može napraviti veliku razliku.
Primarni cilj studije bio je da se utvrdi da li bi ugradnja prečišćene beta-glukanaze u hranu za piletinu na bazi pšenice mogla da dovede do poboljšanja iskorišćenja beta-glukana i poboljšanih performansi pilića. Istraživači su očekivali da beta-glukanaza ima potencijal da razgradi komponentu pšenice poznatu kao beta-glukan, što bi zauzvrat moglo poboljšati varenje hranljivih materija, promovisati zdraviju mikrobiotu creva i na kraju doprineti rastu i dobrobiti kokoške.
„Rezultati su bili fascinantni. Ne samo da je beta-glukanaza efikasno razgradila beta-glukan, već je i poboljšala rast i zdravlje pilića“, rekla je vodeći autor studije Namalika Karunaratne. „Ali tu je još nešto u priči. Uporedili smo beta-glukanazu sa antibioticima koji su se istorijski koristili u hrani za pile i otkrili da beta-glukanaza ima neke jedinstvene prednosti.“
Dok su antibiotici obavili pristojan posao razbijanja beta-glukana, beta-glukanaza je bila još bolja, posebno u ranim fazama rasta.
„Međutim, beta-glukanaza je smanjila masne kiseline kratkog lanca, koje stvaraju proizvode fermentacije ugljenih hidrata u probavnom sistemu piletine. Ovo može izgledati kontraintuitivno“, rekao je Karunaratne. „Interesantno je da to nije štetilo ukupnim performansama pilića. U stvari, dovelo je do poboljšanog povećanja telesne težine i povećane efikasnosti hrane.“
Istraživači su zaključili da dodavanje prečišćene beta-glukanaze u hranu za pile ne samo da je poboljšalo performanse, već i smanjilo potrebu za antibioticima i drugim lekovima.
„Ovo predstavlja veliki korak napred u očuvanju zdravlja naših pernatih prijatelja i bezbednijeg snabdevanja hranom. To je dobitna korist i za kokoške i za one koji brinu o njima“, primetila je Karunaratne.