Kako osobine ličnosti mogu da utiču na samokontrolu

Kako osobine ličnosti mogu da utiču na samokontrolu

Neuroticizam može ublažiti odnos između određenih osobina ličnosti i samokontrole, a čini se da se efekti interakcije razlikuju u zavisnosti od tipa samokontrole, prema studiji objavljenoj 21. avgusta 2024. u časopisu otvorenog pristupa PLOS ONE od strane Fredrika Nilsena iz Univerzitet u Oslu i Norveški univerzitet odbrane, Norveška, i kolege.

Samokontrola je važna za mentalno i fizičko zdravlje, a određene osobine ličnosti su povezane sa tom osobinom. Prethodne studije sugerišu da savesnost i ekstraverzija poboljšavaju samokontrolu, dok je neuroticizam ometa.

Međutim, veza između ličnosti i samokontrole uglavnom je proučavana koristeći usku konceptualizaciju samokontrole, i nijedna prethodna studija nije ispitivala da li i kako osobine ličnosti međusobno deluju kako bi povećale ili smanjile samokontrolu.

Da bi popunili ovu prazninu u znanju, Nilsen i kolege su prikupili podatke od 480 vojnih kadeta kako bi ispitali odnos između osobina ličnosti velikih pet (otvorenost za iskustvo, savesnost, ekstraverzija, prijaznost i neuroticizam) i dimenzija samokontrole (opšte, inhibicijske i inicijativna samokontrola).

Inhibitorna samokontrola odražava sposobnost da se odupre iskušenju, dok je inicijativna samokontrola sposobnost pokretanja proaktivnih akcija za postizanje dugoročnih ciljeva. Autori su takođe istraživali kako neuroticizam može ublažiti odnos između drugih osobina ličnosti i samokontrole.

Učesnici koji su imali visoke rezultate za neuroticizam imali su tendenciju da postižu niže rezultate za opštu i inhibitornu samokontrolu, nakon što su kontrolisali efekat drugih varijabli – negativna korelacija.

Uočena je pozitivna korelacija za ekstraverziju i savesnost, pri čemu je veća verovatnoća da će učesnici dobiti visoke rezultate na ovim osobinama i na dimenzijama samokontrole. Osobine otvorenosti i prijatnosti nisu bile dosledno povezane sa samokontrolom nakon kontrole za druge varijable.

Istraživači su otkrili da neuroticizam negativno moderira odnos između ekstraverzije i opšte i inhibitorne samokontrole, kao i odnos između savesnosti i opšte i inicijativne samokontrole, tako da su ekstrovertni ili savesni učesnici postigli manje rezultate nego što se inače očekivalo za ove vrste samokontrole ako su bili i veoma neurotični.

Prema autorima, jedna poruka iz studije je da je važno napraviti razliku između tipova samokontrole kada se proučava njihov odnos sa osobinama ličnosti – posebno treba razlikovati inhibitornu samokontrolu i inicijativno samokontrolu. kontrolu.

Studija može imati praktične implikacije, pošto samokontrola može biti dragocen resurs za dobro zdravlje, uspeh i pravilno ponašanje.

Na primer, znanje o prednostima i slabostima profila ličnosti i njihovim pratećim kvalitetima samokontrole može pomoći u odabiru pojedinaca za profesije koje zahtevaju visoku samokontrolu. U uslovima kliničkog i ličnog rasta, razvoj i obuka samokontrole mogu imati koristi od povećanog razumevanja odnosa između profila ličnosti i obrazaca samokontrole.

Autori dodaju: „Naše istraživanje otkriva komplikovaniji odnos između osobina ličnosti i samokontrole nego što je ranije pronađeno. Prvo, postoje dva različita tipa samokontrole — sposobnost da se inhibiraju impulsi i sposobnost iniciranja proaktivnih akcija— a osobine ličnosti su različito povezane sa ova dva načina ispoljavanja samokontrole.“

„Drugo, nivo neuroticizma može značajno da promeni odnos između osobina ličnosti kao što su savesnost i ekstraverzija i samokontrole. Razumevanje nijansirane interakcije između ličnosti i samokontrole može pomoći da se pronađu efikasniji načini odabira pojedinaca za uloge koje zahtevaju visoke nivoa samokontrole, i da osmisli intervencije za razvoj samokontrole.“