Kako nam ekrani osetljivi na dodir i uređaji za praćenje očiju mogu reći nešto o životu orangutana

Kako nam ekrani osetljivi na dodir i uređaji za praćenje očiju mogu reći nešto o životu orangutana

Estetska privlačnost igra veliku ulogu u izboru partnera orangutana, bihejvioralni biolog i dr. kandidat Tom Rot je primetio. Ali da bi se otkrilo kolika je ta uloga, potrebno je više istraživanja o emocijama velikih majmuna.

Rot je posetio zoološki vrt Apenheul najmanje 300, a možda i više od 400 puta u poslednjih pet godina. Ne kao strastveni posetilac, već da sprovede istraživanje o Bornejskim orangutanima u parku. Cilj? Da saznate više o odnosu između procesa pažnje i izbora partnera kod velikih majmuna i tako učinite programe uzgoja orangutana uspešnijim.

Dok nam mnoga istraživanja o majmunima govore nešto o nama samima, ovoga puta uloge su bile obrnute. Eksperimenti sa uređajima za praćenje očiju (više o njima kasnije), ekranima osetljivim na dodir i velikim događajem za upoznavanje ljudi korišćeni su za razvoj testova za orangutane. Ali nisu se svi pokazali podjednako uspešnim.

Test sa ekranom osetljivim na dodir je radio drugačije nego što je Roth očekivao. Na ekranu su ženki orangutana prikazane fotografije dva mužjaka. Jedan od mužjaka je bio dominantan sa prirubnicama obraza (široki zalisci na bočnim stranama lica), dok drugi nije. Dve ženke su mogle da pritisnu crvenu ili zelenu tačku da izaberu jednu od dve fotografije.

„Očekivali smo da će uglavnom birati dominantne mužjake, ali se ispostavilo da je 50/50. Ženke su izgledale uglavnom zainteresovane za crvenu tačku. Takođe su češće birale tačku za koju najmanje moraju da podignu ruku. Dakle, čini se da su druge motivacije u igri u ovom testu.“

Pokazalo se da je test sa uređajem za praćenje očiju bio bolji. Ženke orangutana su namamljene na prozor svojih spavaćih soba posebnim grlićem za piće. Tamo su im ponovo pokazane slike dominantnog i nedominantnog muškarca. Specijalna kamera je merila vreme koje su njihove oči fiksirale na slike. Kao što se i očekivalo, činilo se da su slike dominantnih muškaraca privukle više pažnje.

Ali i ovde su i dalje bili znaci pitanja, kaže Rot. Da li su ženke gledale na dominantne mužjake zbog preferencija partnera ili zato što su bile budnije oko ovih mužjaka? „Ženke nisu pokazivale znake stresa ili anksioznosti, što sugeriše da izbor partnera igra važnu ulogu. Nadamo se da ćemo u budućnosti moći da testiramo i emocije. To bi se moglo uraditi merenjem temperature u nosu.“ U spontanom stresu, ova temperatura opada kako više krvi teče u glavne organe.“

Rot je sam postavio eksperiment praćenja očiju. Prijavio se za finansiranje i obratio se proizvođaču koji stoji iza ove tehnologije. „Zaista sam zadovoljan što je uspelo. Testovi na ekranu osetljivom na dodir nisu otkrili ono što smo očekivali. U nauci postoji izreka: nijedan rezultat nije i rezultat. Ali studija praćenja očiju je uspela i to je ono na šta sam najviše ponosan. “

U svom istraživanju, Roth je dobio veliku pomoć od svog supervizora Mariske Kret i njegovog kolege dr. kandidati. Ali čuvari zoološkog vrta orangutana Bornea u Apenheulu zaslužuju posebnu pažnju. „Oni zaista dobro poznaju životinje. Ako bi dva orangutana došla i sela za moj ekran, čuvar zoološkog vrta bi rekao, na primer: ‘Bože, mislim da ovaj danas nije raspoložen za ovo. Namamiću ga sa slagalica sa hranom.’ Nikada ne bih mogao da uradim ovo istraživanje bez čuvara zoološkog vrta.“

Pored sprovođenja istraživanja, Rot je video dodatnu prednost svojih nedeljnih poseta Apenheulu. „U jednom trenutku upoznaš njihove ličnosti. Neki orangutani me nisu štedeli pogledom. Ali bio je jedan koji bi komotno sedeo ispred mene i gledao šta radim. Gledao sam dvoje mališana kako rastu, promeniti se i postati nezavisni. Bilo je to zaista posebno vreme.“