Kako mikroplastika završava u morskoj atmosferi

Kako mikroplastika završava u morskoj atmosferi

Mikroplastične čestice prisutne su u morskoj atmosferi čak iu udaljenim delovima sveta. Ove sićušne čestice potiču iz kopnenih izvora, ali se takođe ponovo emituju u atmosferu iz mora, pokazala je studija tima nemačkih i norveških istraživača na čelu sa dr Barbarom Šolc-Bočer sa Univerziteta u Oldenburgu.

Naučnici su analizirali uzorke vazduha uzete sa različitih lokacija duž norveške obale sve do arktičkog regiona. Rezultati su sada objavljeni u naučnom časopisu Nature Communications.

„Našom studijom po prvi put predstavljamo podatke o masovnom opterećenju različitih vrsta plastike u morskoj atmosferi“, rekla je Izabel Gosman, doktorantka na Institutu za hemiju i biologiju morskog okruženja Univerziteta u Oldenburgu (ICBM). ) i prvi autor rada.

Istraživački tim je prikupio uzorke tokom ekspedicije sa istraživačkim brodom Heincke 2021. Najsevernije odredište bilo je Bear Island, najjužnije ostrvo arhipelaga Svalbard koje se nalazi na pola puta između kopna i najvećeg ostrva arhipelaga, Špicbergena. Tim je koristio dva različita uređaja za prikupljanje uzoraka vazduha. Uređaji su aktivno pumpali vazduh i bili su postavljeni na pramcu istraživačkog broda na visini od dvanaest metara.

Naučnici su analizirali uzorke vazduha koristeći pirolizu-gasnu hromatografiju-masenu spektrometriju. Ovom metodom su bili u mogućnosti da identifikuju i kvantifikuju različite vrste plastike u atmosferi kroz termičku degradaciju i selektivnu analizu. Zatim su izvršili proračune modela i rekonstruisali izvore i putanje distribucije čestica, od kojih je svaka velika samo nekoliko hiljaditih delova milimetra.

Analiza je otkrila sveprisutnost poliesterskih čestica. U svim uzorcima detektovane su čestice polietilen tereftalata, koje su verovatno ušle u atmosferu u obliku tekstilnih vlakana. Bile su prisutne i druge vrste plastike, uključujući polipropilen polikarbonat i polistiren. Čestice habanja guma, sitne krhotine koje su izbrusile sa guma tokom vožnje i posebno kočenja, identifikovane su kao još jedan glavni izvor mikroplastike.

Istraživači su izmerili koncentracije do 37,5 nanograma (jedan nanogram = milijardu grama) mikroplastike po kubnom metru vazduha. „Ovi zagađivači su sveprisutni. Nalazimo ih čak iu udaljenim polarnim regionima“, naglasio je Gosman.

Do sada se malo znalo o nivoima zagađenja mikroplastikom, uključujući čestice habanja guma u ​​morskoj atmosferi. „Postoji samo nekoliko studija o koncentraciji ovih zagađivača u vazduhu“, rekao je vođa tima Šolc-Bočer.

„Naši proračuni modela pokazuju da mikroplastika u morskoj atmosferi dolazi iz direktnih izvora na kopnu, kao i iz mora“, dodala je ona. Tim tvrdi da plastične čestice koje plutaju blizu morske površine ulaze u atmosferu preko morskog spreja i pucanja vazdušnih mehurića koji nastaju tokom olujnog vremena, na primer.

Mikroplastika pronalazi svoj put u morsku vodu preko reka, ali i kroz atmosferu – čestice se ispiru iz atmosfere kišom, na primer. Drugi potencijalni izvor je brodski saobraćaj: u ranijoj studiji, tim koji je predvodio Šolc-Bočer pokazao je da su na otvorenom Severnom moru boja i premazi koji se koriste na brodovima glavni izvor mikroplastike. U trenutnoj studiji, hemikalije kao što su poliuretani i epoksidne smole koje se obično koriste u bojama i premazima za brodove takođe su pronađene u uzorcima vazduha.