Tokom društvenih interakcija, aktivnost neurona mozga postaje sinhronizovana između uključenih pojedinaca. Novo istraživanje objavljeno u Advanced Science otkriva da se takva sinhronizacija dešava između ljudi i pasa, pri čemu međusobno gledanje izaziva sinhronizaciju u frontalnoj regiji mozga i maženje izaziva sinhronizaciju u parijetalnom regionu. Oba regiona su povezana sa pažnjom.
Snaga ove sinhronizacije se povećala sa rastućim upoznavanjem parova čovek-pas tokom pet dana, a testovi su pokazali da je čovek vođa, dok je pas pratilac tokom interakcije čoveka i psa.
Psi sa određenim genetskim mutacijama zbog kojih imaju simptome socijalnog oštećenja karakteristične za poremećaj autističnog spektra pokazali su gubitak ove sinhronizacije, kao i smanjenu pažnju tokom interakcije između čoveka i psa. Ove abnormalnosti su poništene jednim tretmanom sa psihodeličnim LSD-om.
„Postoje dve implikacije ove studije: jedna je da poremećena sinhronizacija između mozga može da se koristi kao biomarker za autizam, a druga je LSD ili njegovi derivati mogu da poboljšaju socijalne simptome autizma“, rekao je odgovarajući autor Iong K. Zhang, Ph.D., Kineske akademije nauka, u Pekingu.