Tropski ekosistemi stalno se kreću između produžene suše i ekstremnih padavina, ali je malo istraživanja urađeno da bi se razumelo zašto su neke biljke u stanju da prežive ove promene klime.
Nova tehnika objavljena u časopisu Ekohidrologija pomaže da se objasni kako neke biljke preživljavaju, potencijalno pomažući opštinama da bolje planiraju koja tla i biljke će koristiti u svojim klimatskim uslovima.
„Ova studija pruža napredak u našem znanju o unosu vode i ekohidrološkom funkcionisanju tropskih ekosistema“, rekao je Ricardo Sanchez-Murillo, vodeći istraživač na projektu i vanredni profesor nauka o zemlji i životnoj sredini na Univerzitetu Teksas.
Međunarodni istraživački tim uključivao je naučnike sa Univerzitetske škole za napredne studije u Paviji, Italija; Univerzitet u Padovi u Legnaru, Italija; Universidad Nacional de San Luis u Argentini; Univerzitet Kostarike u San Hozeu, Kostarika; Univerzitet u Aberdinu u Škotskoj; Universidad Nacional u Heredia, Kostarika; Area de Conservacion Guanacaste u Kostariki; i Univerziteta u Firenci u Italiji.
Za studiju, Sanchez-Murillo i njegove kolege analizirali su kako biljke apsorbuju vodu tokom sušne sezone, posebno posmatrajući pet različitih ekosistema u Kostariki. Ocenjeni ekosistemi su bile zimzelene i sezonske prašume, oblačna šuma, suva šuma i Paramo (planinsko područje sa većinom žbunja i trave).
Na kraju sušne sezone, istraživači su iz svakog ekosistema izvukli zemlju i vodu iz stabla. Zatim su analizirali sastav vode zajedno sa podacima o padavinama, površinskim i podzemnim vodama. Iako kaktusi nisu najrasprostranjenija biljka u suvoj tropskoj šumi Kostarike, tim je otkrio da su oni odličan primer ekstremne adaptacije biljaka u Centralnoj Americi. Kao takvi, kaktusi su posebno ispitivani da bi se procenilo njihovo upijanje vode.
Rezultati su pokazali da biljke različito apsorbuju vodu u zavisnosti od toga da li je voda pratila nedavni hladni front ili je bila dobro izmešana u zemljištu. Za razliku od studija u umerenijim ekosistemima, ovi rezultati su pokazali male varijacije tokom sušne sezone.
„Ova studija pruža napredak u našem znanju o unosu vode u tropske ekosisteme i pokazuje praktičnost naše metode centrifugiranja za dobijanje mobilne vode iz uzoraka tla i stabljika za određivanje izotopskog sastava“, rekao je Sančez-Muriljo.