Naučnici otkrili izuzetno vruće mesto na Jupiterovom mesecu IO

Naučnici otkrili izuzetno vruće mesto na Jupiterovom mesecu IO

Čak i po standardima IO-a, najvrednijoj nebeskim telu u Sunčevom sistemu, nedavni događaji posmatrani na Jovacskom mesecu su ekstremni.

Naučnici sa Nasinom junonom Mission otkrili su vulkansko vruće mesto u južnoj hemisferi Jupiterovog meseca IO-a. Vruće mesto nije samo veće od Zemljevog jezera Superior, ali to takođe beli erupcije šest puta u potpunoj energiji svih svetskih elektrana. Otkriće ove masovne karakteristike dolazi u ljubaznost Junove Jovian Infracrvene auroralne Mapper (JIRAM) instrumenta, koji je doprinela italijanska svemirska agencija.

„Juno je imao dve zaista bliske flibisa IO-a tokom proširene misije Juno“, rekao je glavni istraživač misije, Scott Bolton iz jugozapadnog istraživačkog instituta u San Antonio. „A dok je svaki mutak pružio podatke o mučenom mesecu koji je premašio naša očekivanja, podaci iz ovog najnovijeg – i prestakljivije-letenja zaista su raznijeli naše misli. Ovo je najmoćniji vulkanski događaj ikad zabeležen na najvrednijoj svet u našem solarnom sistemu -Dakle to stvarno nešto govori. „

Izvor IO-ove muke: Jupiter. O veličini Zemljine mesečine, IO je izuzetno blizu diva mamuta, a njegova eliptična orbita ga će biti oko Jupitera jednom u 42,5 sati. Kako se udaljenost varira, tako i gravitaciona povuka Planeta, što dovodi do Meseca koji je neumoljivo stisnut. Rezultat: ogromna energija iz fričke tog grejanja koja topi io je unutrašnjost io, što rezultira naizgled beskrajnim nizom lave plima i odzračivanje pepela u njegovu atmosferu od procenjenih 400 vulkana koji su to zagonele površinu.

Dizajniran za snimanje infracrvenog svetla (koja nije vidljiva ljudskom oku) koja se pojavljuje iz dubokog unutar Jupitera, Jiram sondira vremenski sloj gasnog giganta, zaviri od 30 do 45 milja (50 do 70 kilometara) ispod svojih oblaka. Ali budući da je NASA proširila Junovu misiju, tim je takođe koristio instrument za proučavanje mesečina io, Europa, Ganimede i Callisto.

Tokom svoje proširene misije, Junova putanja prolazi pored io svakom drugom orbiti, letići preko istog dela meseca svaki put. Ranije je svemirska letelica u decembru 2023. i februara 2024. godine ukinuta u roku od oko 900 kilometara. Najnoviji Flibi održano je 27. decembra 2024. godine, donoseći svemirsku letjelicu u roku od oko 46.200 milja (74.400 kilometara) Meseca, sa infracrvenim instrumentom obučenim na južnoj hemisferi u IO-u.

„Jiram je otkrio događaj ekstremne infracrvene zračenja – masovno vruće mesto u IO-u južnoj hemisferi tako snažno da je zasićen našem detektoru“, rekao je Alessandro Mura, juno ko-istražitelj iz Nacionalnog instituta za Astrofiziku u Rimu. „Međutim, imamo dokaze da je ono što smo otkrili zapravo nekoliko usko razmaknutih vrućih tačaka koje su istovremeno emitovane, sugestive pod podzemnom sistemom VAST magme komori. Podaci podržavaju da je to najintenzivnija vulkanska erupcija ikada u IO-u. „

JIRAM SCIEKACIJSKI TEAM procenjuje da je Asto-još neimenovana karakteristika obuhvata 40.000 kvadratnih kilometara (100.000 kvadratnih kilometara). Prethodni držač zapisa bio je IO-ova Loki Patera, Lava jezero oko 7.700 kvadratnih kilometara (20.000 kvadratnih kilometara). Ukupna vrednost napajanja novog zračenja vrućeg mesta merila je znatno iznad 80 biliona vata.

Otkrijte najnovije nauke, tehnike i prostora sa preko 100.000 pretplatnika koji se oslanjaju na Phis.org za svakodnevne uvide.
Prijavite se za naš besplatni bilten i nabavite ažuriranja o proboj,
inovacije i istraživanje koje su važne – svakodnevno ili nedeljno.

Na funkciji je takođe zarobila vidljivi vidljivi svetlosna kamera Misije. Tim je uporedio JunoCam slike iz dve prethodne IO flibisa sa onima koji je instrument prikupljen 27. decembra. I dok su ove najnovije slike niže rezolucije, jer je Juno bio dalje, relativne promene površinske boje oko novootkrivenog vrućeg mesta u roku Jasno. Takve promene u IO-ovoj površini poznati su u planetarnoj naučnoj zajednici koja će biti povezana sa vrućim tačkama i vulkanskom aktivnošću.

Erupcija ove veličine će verovatno ostaviti dugotrajne potpise. Ostale velike erupcije na IO-u kreirale su raznolike funkcije, poput piroklastičnih depozita (sastoji se od fragmenata rock-a koji su izbrisali vulkan), male lave tokove koji se mogu hraniti pukotinama i depoziti vulkanskog pluta bogate su sumporom i sumpornim dioksidom.

Juno će koristiti predstojeće, udaljenije letenje IO-a 3. marta da ponovo pogleda vruće mesto i traži promene u pejzažu. Osnova zasnovane na Zemljima ovog regiona Meseca takođe mogu biti moguća.

„Iako je uvek sjajno svedočiti događajima koji prepisuju knjige za snimanje, ovo novo vruće mesto može potencijalno mnogo više“, rekao je Bolton. „Intrigantna karakteristika mogla bi poboljšati naše razumevanje vulkanizma ne samo na IO, već i na druge svetove.“