Vreme ističe za poslednji pogled na Saturnove prstenove, a ostalo je samo 18 meseci pre nego što nam oni potpuno nestanu iz vidokruga.
NASA je potvrdila da posmatrači zvezda imaju rok do 2025. da vide ikonične strukture pre nego što se Saturn nagne blizu Zemlje , formirajući džinovske prstenove u gotovo nevidljivu liniju. Evo kako će se to dogoditi.
Saturnovi prstenovi su ogromne strukture, koje se na nekim mestima protežu na 70.000 do 140.000 kilometara. Ipak, u poređenju sa njima su skoro tanki kao papir, visoki samo 10 metara u glavnim prstenovima, zbog čega nestaju kada se gledaju sa strane.
Oni su proporcionalno tanji od lista papira. Na većini mesta debljine su manje od 100 metara, a sa razdaljinom većom od 1,2 milijarde kilometara jedan kilometar je zaista ništa.
Saturnovi prstenovi, s druge strane, pokrivaju ukupnu površinu jednaku površini 30 Zemljinih planeta.
Međutim, prstenovi neće nestati zauvek, već će se nagnuti prema Zemlji tokom sledeće faze Saturnove 29-godišnje orbite.
Zbog nagiba svoje orbite, Saturn se lagano klati prema i od Sunca tokom svog orbitalnog perioda.
U avgustu, kada je Saturn bio u opoziciji, ugao nagiba je bio oko devet stepeni, a do 23. marta 2025. će pasti na nulu.
To znači da u kratkom periodu – svakih 13,7 do 15,7 godina, Zemlja savršeno vidi planetu sa strane, a pod određenim uglom, na udaljenosti od 1,2 milijarde kilometara, prstenovi kao da nestaju iz naše perspektive.
Kako sada stoji, Saturnovi prstenovi su nagnuti prema Zemlji pod uglom od devet stepeni, a do 2024. taj ugao će se smanjiti na samo 3,7 stepeni. Očigledno, prstenovi neće nestati zauvek.
Donja strana prstenova, koju nismo videli mnogo godina, pojaviće se u vidu, kao i južni pol planete. Maksimalni nagib koji će dostići biće 2032. godine, kada će planeta biti na 27 stepeni u odnosu na nas, što će zaista pokazati prstenove.
Promena nagiba nije ništa novo, a o tome se mnogo zamišljalo u poslednjih nekoliko decenija. To je zapravo dobra šansa da pokušamo da uhvatimo mesece Saturnovog sistema i dobijemo zaista jedinstven pogled na njega – barem u narednih deceniju i po, piše Daily Mail.
Poslednji put ovaj redak astronomski događaj desio se u septembru 2009. godine, a pre toga se nije desio od februara 1996. godine.
Astronomi neće imati drugu priliku da vide Saturn iz ove jedinstvene perspektive do oktobra 2038.
Pogled sa ivice Zemlje mogao bi da zakloni Saturnove prstenove, ali astronomi kažu da će to biti odličan trenutak za posmatranje nekih od 156 satelita planete, prenosi N1 Zagreb.