Jedra i satelitska navigacija mogli bi da smanje emisije brodarske industrije do trećine

Jedra i satelitska navigacija mogli bi da smanje emisije brodarske industrije do trećine

U prostranstvu svetskih okeana, aktuelna je revolucionarna transformacija koja bi mogla drastično smanjiti emisije ugljen-dioksida (CO₂) u sektoru međunarodnog transporta. Sa hiljadama teretnih brodova širom sveta koji emituju ogromne količine CO₂, ekvivalentne celoj Nemačkoj, hitno je potrebno delovanje kako bi se ispunili ciljevi Pariskog sporazuma o ograničavanju rasta temperature ispod 1,5°C.

Istraživanje koje naglašava ovu potrebu predstavlja revolucionarnu ideju – vraćanje jedara, ali ne tradicionalnih, već modernih tehnoloških sistema koji koriste obnovljivu energiju vetra za dopunu brodskih motora. Napredni dizajni poput Flettner rotora i „krilnih jedara“ privlače pažnju brodarskih firmi kao alternativa tradicionalnim metodama.

Pogon na vetar omogućava brodovima da smanje potrošnju goriva i time emisije gasova staklene bašte. Međutim, prava prilika za smanjenje emisija u narednoj deceniji, kako istraživanje otkriva, leži u kombinovanju jedara sa optimalnim rutama koje iscrtavaju sistemi satelitske navigacije.

Korišćenje optimizovanih ruta zajedno sa jedrima omogućava brodovima da koriste povoljne vetrove, čime se smanjuje potrošnja goriva i ukupne emisije. Simulacije kompjuterskog modela teretnog broda pokazuju da jedra mogu smanjiti godišnje emisije ugljenika za oko 10%, a uz optimalno rutiranje, ovo se može povećati na impresivnih 17%.

Posebno obećavajuće su rute sa idealnim uslovima vetra, poput transatlantskih i transpacifičkih prelaza, gde jaki vetrovi mogu efikasno koristiti jedra. Ove rute, uz jedra i optimizovane rute, mogu smanjiti emisije za više od 30%.

Međunarodna pomorska organizacija, odgovorna za ekološku regulativu u pomorstvu, postavlja cilj smanjenja emisija gasova staklene bašte za 20%-30% do 2030. Cilj Pariskog sporazuma od 1,5°C zahteva još dublje rezove, a istraživanje pokazuje da je smanjenje CO₂ moguće ostvariti ovom decenijom kombinovanjem pogona na vetar i optimizovanih ruta.

Brodarska industrija će morati da usvoji ove inovacije i preusmeri fokus s goriva na održive tehnologije. U 21. veku, ovo istraživanje jasno poručuje brodarskoj industriji da značajno smanjenje ugljenika nije samo moguće, već i izvodljivo u narednoj deceniji, integrirajući tehnologiju sa tradicionalnim konceptima poput jedara kako bi usmerila međunarodni transport ka održivim klimatskim ciljevima.