Jednostavni testovi proteina u krvi predviđaju koji pacijenti sa limfomom će najverovatnije imati loše rezultate CAR T

Jednostavni testovi proteina u krvi predviđaju koji pacijenti sa limfomom će najverovatnije imati loše rezultate CAR T

Kako novi tretmani za kancer postaju dostupni, neka od najvažnijih tekućih istraživanja moraju tražiti načine za optimizaciju tih novih pristupa kako bi više pacijenata moglo imati koristi od revolucionarnih terapija. U radu objavljenom u časopisu Otkriće raka krvi, tim saradnika iz Rosvell Park Comprehensive Cancer Centra i Moffitt Cancer Centra izvještavaju o prvoj strategiji za identifikaciju pacijenata prije liječenja koji su u riziku od loših ishoda terapije CAR T-ćelijama – ukazujući na mogućnosti za poboljšanje sigurnost i efikasnost ove nove i brzo rastuće klase imunoterapije protiv raka.

„Utvrdili smo da dva uobičajena i lako merljiva krvna testa mogu unapred da identifikuju koji pacijenti su pod visokim rizikom za loše ishode nakon tretmana CAR T ćelijama ciljanim na CD19“, kaže ko-stariji autor dr Marko Davila, dr. Viši potpredsednik i pomoćnik direktora za translaciona istraživanja u Rosvel Parku.

„Uzbuđeni smo jer nam ovi nalazi ne samo da nam pomažu da CAR T-ćelijske terapije funkcionišu za više pacijenata sa rakom koji se teško leči, već nam pomažu i da poštedimo neke pacijente dodatnih lekova koji im nisu potrebni.

„Uprkos ohrabrujućim ishodima terapije CAR T-ćelija za B-ćelijski limfom koji se teško leči, neki pacijenti doživljavaju toksičnost i loše ishode. Naš rad je utvrdio da lako dostupni laboratorijski testovi za c-reaktivni protein i feritin mogu da identifikuju koji pacijenti, pre -tretman, izloženi su visokom riziku od neželjenih efekata i ne reaguju na terapiju CAR T-ćelija ciljanom na CD19″, dodaje prvi autor studije Ravan Faramand, MD, pomoćnik člana Odeljenja za transplantaciju krvi i srži i ćelijsku imunoterapiju u Moffitt Cancer Center.

CAR T, ili terapija T-ćelija sa himernim antigenskim receptorom, odobrena je od strane FDA za lečenje mnogih karcinoma krvi, uključujući neke oblike limfoma, leukemije i multiplog mijeloma. Ali ovi revolucionarni tretmani, koji omogućavaju imunim ćelijama pacijenta da bolje ciljaju i iskorenjuju ćelije raka, mogu biti povezani sa značajnim i ponekad teškim neželjenim efektima.

Nova publikacija izveštava o nalazima studije na 146 pacijenata sa relapsom ili refraktornim difuznim velikim B-ćelijskim limfomom (DLBCL) koji su lečeni CAR T imunoterapijom akicabtagene ciloleucel (takođe poznat kao aki-cel i prodat pod brendom Iescarta)—svi od kojih su već primili najmanje dve prethodne linije terapije za limfom.

Skoro svi pacijenti (93%) su doživeli sindrom oslobađanja citokina (CRS) nakon CAR T, a većina (61%) razvila je sindrom neurotoksičnosti povezan sa imunološkim efektornim ćelijama (ICANS).

„Terapija sa himernim antigenskim receptorom T-ćelija promenila je paradigmu lečenja pacijenata sa relapsiranim/refraktornim hematološkim malignitetima“, pišu autori.

„Uprkos ohrabrujućoj efikasnosti, podgrupa pacijenata ima loše kliničke ishode. Pokazujemo da jednostavan klinički primenljiv model koji koristi CRP i feritin“ – dva testa koji mere ključne proteine u krvi – „može identifikovati pacijente sa visokim rizikom od loših ishoda. “

Tim je utvrdio da pacijenti sa osnovnim nivoom c-reaktivnog proteina (CRP) u krvi u serumu od najmanje 4 mg/dL i feritinom od 400 ng/mL ili više predstavljaju one sa najvećim rizikom za loše ishode, uključujući smanjenu progresiju i ukupno preživljavanje kao i veće stope teških toksičnosti.

Iako je nekoliko studija istraživalo načine za karakterizaciju i merenje efikasnosti CAR T terapije nakon tretmana, ranije nije bilo široko dostupnog laboratorijskog testa ili biomarkera za brzu identifikaciju pacijenata sa visokim rizikom za loše ishode pre infuzije CAR T-ćelija.