Jedenje cele ribe može produžiti životni vek, otkriva japanska studija

Jedenje cele ribe može produžiti životni vek, otkriva japanska studija

Nova studija je pronašla dokaze koji povezuju unos male ribe, koja se jede cele, sa smanjenim rizikom od smrtnosti od svih uzroka i raka kod japanskih žena. Studija koju su sproveli dr Chinatsu Kasahara, vanredni profesor Takashi Tamura i profesor Kenji Vakai na Medicinskom fakultetu Univerziteta Nagoia u Japanu, naglašava potencijalne prednosti uobičajenog jedenja male ribe koje produžava život. Nalazi su objavljeni u časopisu Public Health Nutrition.

Japanci obično jedu sitnu ribu, kao što su mamce, atlantski kapelin, japanska ljuska i male sušene sardine. Ono što je važno, uobičajena je praksa da se male ribe konzumiraju cele, uključujući glavu, kosti i organe, koji su bogati mikronutrijentima, kao što su kalcijum i vitamin A.

„Prethodne studije su otkrile zaštitni efekat unosa ribe na zdravstvene ishode, uključujući rizik od smrtnosti. Međutim, nekoliko studija se fokusiralo na efekat unosa male ribe posebno na zdravstvene ishode“, rekao je vodeći istraživač, dr Kasahara. „Zainteresovala me je ova tema jer od detinjstva imam naviku da jedem sitnu ribu. Sada hranim svoju decu ovom hranom.“

Istraživački tim je istraživao povezanost između unosa male ribe i rizika od smrtnosti među Japancima. Studija je uključila 80.802 učesnika (34.555 muškaraca i 46.247 žena) starosti od 35 do 69 godina širom zemlje u Japanu.

Učestalost unosa male ribe od strane učesnika je procenjena korišćenjem upitnika o učestalosti hrane na početku. Istraživači su ih pratili u proseku devet godina. Tokom perioda praćenja, zabeležena su 2.482 smrtna slučaja od ljudi uključenih u studiju, od kojih je oko 60% (1.495 smrtnih slučajeva) bilo povezano sa rakom.

Jedan od najupečatljivijih nalaza studije bio je značajno smanjenje smrtnosti od svih uzroka i raka među ženama koje obično jedu sitnu ribu. Žene koje jedu sitnu ribu 1-3 puta mesečno, 1-2 puta nedeljno ili 3 puta ili više nedeljno imale su 0,68, 0,72 i 0,69 puta veći rizik od smrtnosti od svih uzroka i 0,72, 0,71 i 0,64 puta rizik od smrtnosti od raka, u poređenju sa onima koji retko jedu sitnu ribu.

Nakon kontrole faktora koji mogu uticati na rizik od smrtnosti, kao što su starost učesnika, pušenje i navike konzumiranja alkohola, BMI i unos različitih hranljivih materija i hrane, istraživači su otkrili da žene u studiji koje su često jele sitnu ribu imaju manje šanse da umru. iz bilo kog razloga. Ovi nalazi sugerišu da bi uključivanje malih riba u njihovu svakodnevnu ishranu mogla biti jednostavna, ali efikasna strategija za smanjenje rizika od smrtnosti među ženama.

Rizik od smrtnosti od svih uzroka i od raka kod muškaraca pokazao je sličan trend kao kod žena, iako nije bio statistički značajan. Razlozi za nedostatak značaja kod muškaraca ostaju nejasni, ali istraživači tvrde da ograničeni broj muških subjekata ili drugi faktori koji nisu izmereni u studiji, kao što je veličina porcije male ribe, takođe mogu biti važni. Prema istraživačima, razlika u tipu raka koji uzrokuje smrtnost od raka između polova može biti povezana sa asocijacijom specifičnim za pol.

Iako priznaje potrebu za dodatnim istraživanjima u drugim populacijama i dubljim razumevanjem uključenih mehanizama, dr Kasahara je oduševljen rezultatima. „Dok su naši nalazi bili samo među Japancima, oni bi takođe trebali biti važni za druge nacionalnosti“, rekla je ona.

U stvari, prethodne studije su istakle pristupačnu malu ribu kao potencijalno važan izvor hranljivih materija, posebno u zemljama u razvoju koje pate od ozbiljnog nedostatka hranljivih materija. Ova studija dodaje sve veći broj dokaza koji podržavaju zdravstvene prednosti dijetetskih praksi koje uključuju jedenje male ribe.

Kako je dr Kasahara objasnio, „Malu ribu je lako jesti za svakoga i može se jesti cele, uključujući glavu, kosti i organe. Hranljive i fiziološki aktivne supstance jedinstvene za male ribe mogu doprineti održavanju dobrog zdravlja. Obrnuto odnos između unosa male ribe i rizika od smrtnosti kod žena naglašava važnost ove hrane bogate hranljivim materijama u ishrani ljudi.“

„Navika da se jede sitna riba obično je ograničena na nekoliko priobalnih ili pomorskih zemalja, kao što je Japan“, rekao je vanredni profesor Tamura. „Međutim, sumnjamo da bi se unos male ribe bilo gde otkrio kao način da se produži očekivani životni vek. Neophodni su dodatni dokazi da bi se razjasnila potencijalna uloga unosa male ribe u rizik od smrtnosti.“