Jedan od najređih sisara na svetu upravo je rođen u zoološkom vrtu u Engleskoj

Jedan od najređih sisara na svetu upravo je rođen u zoološkom vrtu u Engleskoj

Jedan od najređih sisara na svetu, crni nosorog, upravo je rođen usred bela dana u zoološkom vrtu u Engleskoj, a snimak oduzima dah.

Za tako veliko novorođenče, žensko tele sletelo je na meki, peščani pod svog ograđenog prostora sa iznenađujućim aplombom.

U nedavnom saopštenju za štampu, čuvari zoološkog vrta u Česteru u Engleskoj rekli su da je mladunče jedva napustilo majčinu stranu otkako je ušla na svet u nedelju, 12. novembra.

„Nestrpljivo smo očekivali ovo rođenje dugih 15 meseci i, pošto je prilično neobično da se nosorog rodi tokom dana, zaista nismo očekivali da će se to desiti ispred nas dok smo prolazili kroz dan. “, kaže menadžer tima nosoroga u Chester Zoo-u, Ema Evision.

„Svedočiti kako tele bezbedno ulazi u svet, pred našim očima, bila je samo najneverovatnija privilegija.

Novi nosorog još nije dobio ime, ali njena majka se zove Zuri. Evison kaže da je tele zdravo, dobro uhranjeno i „veoma radoznalo i puno energije“.

Njena vrsta u celini, međutim, pati. Crni nosorozi (Diceros bicornis) u Africi su nekada brojali desetine hiljada, a danas je u divljini ostalo samo oko 6.500 jedinki.

Nekoliko podvrsta je već izumrlo, a većina onih koje još postoje kritično je ugrožena zbog stalnog krivolova i gubitka staništa.

Tek nedavno su istočni crni nosorozi (Diceros bicornis michaeli) povučeni sa ivice izumiranja.

Ovo je podvrsta kojoj pripadaju Zuri i njeno tele.

„Nažalost, ovo je vrsta koja se više od jednog veka lovila i lovila radi svog roga pre nego što je prodata na ilegalnim tržištima divljih životinja“, kaže Evison.

„Dolazak ovog dragocenog novorođenčeta je još jedan pozitivan korak u očuvanju vrste, čemu nastoji program oplemenjivanja ugroženih vrsta u evropskim zoološkim vrtovima očuvanja čiji smo vodeći deo.

Stručnjaci u zoološkom vrtu u Česteru već godinama uzgajaju crne nosoroge, u pokušaju saradnje sa drugim evropskim zoološkim vrtovima da održe genetski zdravu populaciju crnih nosoroga u Africi.

Jedan od trikova za uspeh Chester Zoo-a je pažljivo praćenje reproduktivnih hormona u balegi nosoroga. Ovako čuvari zoološkog vrta otkrivaju koji mužjaci i ženke treba da izlaze i kada.

2019. godine, zvaničnici u zoološkom vrtu u Česteru pomogli su u realizaciji ambicioznog projekta koji je vratio veliku grupu istočnih crnih nosoroga, uzgajanih u evropskim zoološkim vrtovima, u nacionalni park u Ruandi.

Danas se manje od 600 istočnih crnih nosoroga nalazi širom Kenije, Tanzanije i Ruande. Iako se čini da se ove populacije polako povećavaju nakon sprovođenja intenzivnih mera zaštite, vreme nije na strani vrste.

Svaka majka crnog nosoroga može imati samo jedno tele u isto vreme i njihov period gestacije, ili trudnoća, traje do 16 meseci.

Kako se krivolov i gubitak staništa nastavljaju, neki naučnici smatraju da su programi uzgoja u zatočeništvu ključni za nastavak opstanka vrste.

„Zuri i njen novi dolazak svedoče o nepokolebljivoj posvećenosti zaštitnika prirode ovde u Česteru i širom sveta, koji rade na zaštiti ovih neverovatnih životinja i obezbeđuju da napreduju dugo u budućnosti“, kaže Majk Džordan, direktor za životinje i biljke u zoološkom vrtu u Česteru.

Čak i suočeni sa toliko tragedije, teško je ne osećati nadu kada gledate Zuri i njeno tele kako kasaju, jedno pored drugog.