Jedan od najranijih primera krilatog semena pronađenog u rudniku u Kini

Jedan od najranijih primera krilatog semena pronađenog u rudniku u Kini

Tim geologa, naučnika i biologa povezanih sa nekoliko institucija u Kini pronašao je jedan od najranijih primera krilatog semena u rudniku u provinciji Anhui. Njihov rad je objavljen u časopisu eLife.

Mnoge biljke imaju ono što je poznato kao krilato seme, koje imaju karakteristike oblikovane tako da iskoriste prednost vetra ili vazduha — takvi oblici proširuju rastojanje semena, omogućavajući manju konkurenciju između njih. Uobičajene strukture u takvim semenima omogućavaju spuštanje kroz vazduh poput padobrana ili helikoptera na vetru.

Prethodno istraživanje je pokazalo da je prvo seme evoluiralo pre otprilike 372 do 359 miliona godina, tokom Famenske faze — razvoj koji je nastao ranijim razmnožavanjem zasnovanim na sporama. Prva takva semena bila su prekrivena kupulom i nikada nisu razvila krila.

Nešto kasnije počela su da se pojavljuju prva krila — poznato je da su samo dve takve biljne grupe razvile krila tokom Famena — tačnije tokom kasnog devona.

U ovom novom naporu, istraživački tim je želeo da sazna više o razvoju raspršivanja vetra i uputio se u rudnik Jianchuan u formaciji Vutong u Anhuiju. Fosilizovano seme je pronađeno u rudniku i ranije.

Dok je sakupljao uzorke u rudniku, tim je pronašao neko seme koje nije prepoznao, svako od 2,5 do 3,3 cm dugo i bez čašice. Pažljivije proučavanje semena pokazalo je da su prekriveni integumentom, koji je, kada se preklopi unazad, ustupao mesto trima strukturama nalik na krila. Uspeli su da datiraju seme pre 365 miliona godina, što ih čini drugim najstarijim krilatim semenom ikada pronađenim. Tim je biljku nazvao Alasemenia.

Zaintrigiran njegovim brojem krila, istraživački tim je uporedio verovatnu sposobnost disperzije sa drugim ranim semenkama koje su imale dva ili četiri krila i otkrili da obezbeđuju stabilniji let sa bržim okretanjem, što im je verovatno dalo mogućnost da putuje na velike udaljenosti koga vetar nosi.

Tim predlaže da njihovo otkriće dopunjava dostupne informacije o poreklu rasprostiranja semena vetrom.