U ruralnim delovima provincije Guangdong, istorijske poplave izazvane intenzivnim pljuskovima dovele su do devet poginulih i šest nestalih osoba. Vlasti su upozorile na mogućnost novih poplava u drugim delovima zemlje.
Međutim, paralelno s ovim prirodnim katastrofama, Indonezija se suočava sa ozbiljnim problemom krivolova javanskog nosoroga, jedne od najugroženijih vrsta na svetu. Od prošle godine, uhapšeno je šest navodnih krivolovaca, dok je osmoro još u bekstvu, uključujući jednog koji je uspeo da pobegne pre dolaska policije.
Begunac je navodno imao nedavne podatke o nosorozima u nacionalnom parku Ujung Kulon na Javi, jedinom mestu na svetu gde ova vrsta još uvek postoji. Ovo izaziva strahove da je imao pomoć iznutra. Krivolovci tvrde da su dve bande ubile 26 nosoroga od 2018. godine, što predstavlja između trećine i četvrtine procenjene populacije ove vrste.
Nina Fascione, direktorka Međunarodne fondacije za nosoroga, izrazila je šok i devastaciju zbog ovih brojki. Krivolovci su navodno ubijali nosoroge zbog njihovih rogova, koji su visoko cenjeni na crnom tržištu u Kini zbog njihovih navodnih medicinskih svojstava.
Indonežanska policija uhapsila je kolekcionara koji je kupio rogove nosoroga za 500 miliona rupija (30.500 dolara). Ova situacija je izazvala iznenađenje među zaštitarima prirode, jer je krivolov javanskog nosoroga retko prijavljivan poslednjih decenija na Javi, najnaseljenijem ostrvu Indonezije.
Muhamed Ali Imron iz VVF Indonezije naglasio je potrebu za potpunom procenom svih uključenih u očuvanje nosoroga zbog potencijalnog dosluha sa krivolovcima. Fascione je dodala da krivolovci često deluju uz pomoć onih koji su zaduženi za zaštitu vrsta.
Jednom od uhapšenih krivolovaca izrečena je kazna od 12 godina zatvora, što je najteža kazna ikad izrečena za zločin protiv divljih životinja u Indoneziji. Nacionalni park Ujung Kulon pojačao je bezbednost non-stop patrolama.
Sada je pitanje koliko je javanskih nosoroga preostalo. Zvanične procene govore da ih je bilo 76 u 2021. i 80 u 2022, ali nezavisni izveštaji sugerišu da bi pravi broj mogao biti bliži 50. Potrebna je hitna, transparentna i verodostojna procena vrste kako bi se utvrdio tačan broj preostalih nosoroga.
Iako je vrsta decenijama ugrožena, zaštitnici prirode i dalje gaje nadu za njen opstanak. Javanski nosorozi su se ranije oporavili nakon što su skoro izumrli, a novi mladunci, kao što je primećeno tele u martu ove godine, ukazuju na to da se vrsta još uvek pravilno razmnožava. Fascione naglašava da javanski nosorozi znaju šta da rade, samo im je potrebna zaštita kako bi to mogli i da urade.