Japansko ostrvo iskorenjuje mungose koji ubijaju zečeve

Japansko ostrvo iskorenjuje mungose koji ubijaju zečeve

Japan je zbrisao sve mungose na suptropskom ostrvu, rekli su zvaničnici, nakon što su životinje ignorisale zmije otrovnice koje su dovedene u lov i umesto njih lovile ugrožene lokalne zečeve.

Oko 30 grabežljivaca otpornih na otrov pušteno je na Amami Oshima, mesto svetske baštine UNESKO-a, kasnih 1970-ih da bi se smanjila populacija habua, zmija čiji ugriz može biti smrtonosan za ljude.

Međutim, zmije su uglavnom aktivne noću kada mungosi više vole da spavaju, a zubasti sisari su svoje halapljive apetite usmerili na lokalne Amami zečeve, drastično smanjujući njihov broj.

„Rečeno je da su mungosi, koji su aktivni tokom dana, retko dolazili u kontakt sa noćnim habu zmijama“, rekao je lokalni zvaničnik za AFP.

Zečevi žive samo na Amami Oshima i još jednom ostrvu i navedeni su kao ugroženi na crvenoj listi Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN).

Populacija mungosa je eksplodirala na oko 10.000 do 2000. godine i japanske vlasti su započele program iskorenjivanja koji je navodno uključivao posebno obučene pse tragače.

Vlada je u utorak proglasila ostrvo slobodnim od mungosa, skoro 25 godina nakon početka tog programa i skoro 50 od početka ove nesrećne inicijative.

„(Ovo) je zaista dobra vest za našu prefekturu i za očuvanje dragocenog ekosistema Amami-jevog mesta svetske prirodne baštine“, rekao je lokalni guverner Koiči Šiota u saopštenju.

„Postoje mnoge lekcije koje treba da naučimo iz uticaja na domaći ekosistem koji su doneli mungosi, kao i napori i troškovi koji su potrebni da ga iskorenimo“, rekao je on.

Više od 37.000 vanzemaljskih vrsta zavladalo je širom sveta daleko od mesta svog porekla, što košta više od 400 milijardi dolara godišnje u odšteti i izgubljenom prihodu, saopštio je panel UN 2023.