Istraživači iz Sveobuhvatnog centra za rak Montefiore Ajnštajn (MECCC) su objavili revolucionarno otkriće koje može transformisati lečenje raka, pokazavši da se terapija za rak krvi može prilagoditi za lečenje solidnih tumora. Ova otkrića, objavljena u časopisu Science Advances, obuhvataju CAR-T ćelijsku terapiju, koja pojačava imuni sistem da identifikuje i napada ćelije raka.
Dr. Ksingking Zang, viši autor studije, ističe da je terapija ćelijama CAR-T revolucionisala lečenje karcinoma krvi, ali da nije efikasna protiv solidnih tumora. Međutim, tim istraživača je modifikovao standardnu terapiju ćelijama CAR-T, što je značajno povećalo njenu efikasnost protiv solidnih tumora, uključujući rak pankreasa, glioblastom i rak pluća.
Ove modifikovane CAR-T terapije su testirane na miševima sa implantiranim ljudskim tumorima, a jedna od terapija, nazvana TMIGD2 Optimized Potent/Persistent (TOP) CAR, pokazala se superiornom u efikasnom smanjenju tumora i poboljšanju preživljavanja miševa. TOP CAR terapija koristi novi kostimulatorni protein, TMIGD2, koji omogućava T ćelijama da bolje reaguju na prisustvo ćelija raka.
Ova studija predstavlja značajan napredak u borbi protiv raka, otvarajući vrata za razvoj novih terapijskih strategija koje se mogu koristiti za lečenje različitih tipova čvrstih tumora. Dalja istraživanja su potrebna kako bi se potvrdila efikasnost ovih terapija, ali ova otkrića obećavaju nove mogućnosti za pacijente sa rakom.