Stareće (stareće) ćelije, koje prestaju da se dele, ali ne umiru, mogu se akumulirati u telu tokom godina i podstaći hroničnu upalu koja doprinosi stanjima kao što su rak i degenerativni poremećaji.
Kod miševa, eliminisanje starenja ćelija iz tkiva koje stare može vratiti ravnotežu tkiva i dovesti do produženog zdravog životnog veka. Sada je tim predvođen istražiteljima iz Opšte bolnice u Masačusetsu (MGH), osnivača Mass General Brigham (MGB), otkrio da imuni odgovor na virus koji je sveprisutno prisutan u ljudskim tkivima može otkriti i eliminisati stare ćelije u koži.
Za studiju, koja je objavljena u Cell, naučnici su analizirali mlade i stare uzorke ljudske kože kako bi saznali više o uklanjanju senescentnih ćelija u ljudskom tkivu.
Istraživači su pronašli više senescentnih ćelija u uzorcima stare kože nego u uzorcima mlade kože. Međutim, u uzorcima starih pojedinaca, broj senescentnih ćelija se nije povećavao kako su pojedinci progresivno starili, što sugeriše da se neka vrsta mehanizma aktivira da ih drži pod kontrolom.
Eksperimenti su sugerisali da kada osoba postane starija, određene imune ćelije koje se nazivaju CD4+ T ćelije su odgovorne za sprečavanje porasta starih ćelija. Zaista, veći broj CD4+ T ćelija ubica u uzorcima tkiva bio je povezan sa smanjenim brojem senescentnih ćelija u staroj koži.
Kada su procenili kako CD4+ T ćelije ubice drže stare ćelije pod kontrolom, istraživači su otkrili da stare ćelije kože eksprimiraju protein, ili antigen, koji proizvodi ljudski citomegalovirus, pervazivni herpesvirus koji uspostavlja doživotnu latentnu infekciju kod većine ljudi bez ikakvih simptoma. Ekspresijom ovog proteina, stare ćelije postaju meta napada CD4+ T ćelija ubica.
„Naša studija je otkrila da imuni odgovori na ljudski citomegalovirus doprinose održavanju ravnoteže organa starenja“, kaže stariji autor Shavn Demehri, MD, Ph.D., direktor Klinike za rak kože visokog rizika u MGH i vanredni profesor dermatologije na medicinskoj školi Harvard. „Većina nas je zaražena ljudskim citomegalovirusom, a naš imuni sistem je evoluirao da eliminiše ćelije, uključujući stare ćelije, koje pojačavaju ekspresiju antigena citomegalovirusa.
Ova otkrića, koja naglašavaju korisnu funkciju virusa koji žive u našem telu, mogu imati različite kliničke primene. „Naše istraživanje omogućava novi terapeutski pristup za eliminisanje starenja ćelija jačanjem antivirusnog imunološkog odgovora“, kaže Demehri. „Zainteresovani smo za korišćenje imunološkog odgovora na citomegalovirus kao terapiju za eliminisanje starenja ćelija u bolestima kao što su rak, fibroza i degenerativne bolesti.
Demehri napominje da rad takođe može dovesti do napretka u kozmetičkoj dermatologiji, na primer u razvoju novih tretmana kako bi koža izgledala mlađe.