U jugoistočnoj pustinji Maroka, retki pljusak je oživeo jezera i bare, a lokalno stanovništvo – i turisti – to pozdravljaju kao dar s neba.
U Merzugi, atraktivnom turističkom gradu oko 600 kilometara jugoistočno od glavnog grada Rabata, nekada sasušene zlatne dine sada su prošarane popunjenim ribnjacima i jezerima.
„Neverovatno smo srećni zbog nedavnih kiša“, rekao je Jusef Ait Čiga, lokalni turistički vodič koji je vodio grupu nemačkih turista do jezera Jasmina, ugnezdenog usred Merzuginih dina.
Kalid Skanduli, još jedan turistički vodič, rekao je da je kiša privukla još više posetilaca u turističku oblast, koji su sada posebno željni da prisustvuju ovoj čudnoj transformaciji.
Sa njim, Leticija Ševalije, francuska turistkinja i redovni posetilac regiona, rekla je da su se padavine pokazale kao „blagoslov sa neba“.
„Pustinja ponovo postaje zelena, životinje ponovo imaju hranu, a biljke i palme ožive“, rekla je ona.
Lokalni stanovnici rekli su za AFP da je bazen bio neplodan skoro 20 godina.
Prošla godina je bila najsušnija u Maroku u poslednjih 80 godina, sa padom padavina od 48 odsto, navodi se u oktobarskom izveštaju Generalnog direktorata za meteorologiju (DGM).
Međutim, u septembru su obilne kiše izazvale poplave u južnim delovima Maroka, ubivši najmanje 28 ljudi, navode vlasti.
Retke obilne kiše dolaze dok se severnoafričko kraljevstvo bori sa najvećom sušom u skoro 40 godina, ugrožavajući njen ekonomski ključni sektor poljoprivrede.
U susednom Alžiru su početkom septembra bile slične kiše i poplave, u kojima je poginulo šest osoba.
Severnoafričke zemlje se trenutno svrstavaju među najugroženije vode na svetu, prema Svetskom institutu za resurse, neprofitnoj istraživačkoj organizaciji.
Meteorološka agencija kraljevstva opisala je nedavne ogromne padavine kao „izuzetne“.
To je pripisalo neobičnom pomeranju zone intertropske konvergencije – ekvatorijalnog regiona gde se susreću vetrovi sa severne i južne hemisfere, izazivajući oluje sa grmljavinom i obilne padavine.
„Sve sugeriše da je ovo znak klimatskih promena“, rekla je za AFP Fatima Driouech, marokanska naučnica za klimu. „Ali prerano je reći definitivno bez temeljnih studija.“
Driouech je naglasio važnost daljih istraživanja kako bi se ovaj događaj pripisao širim klimatskim trendovima.
Stručnjaci kažu da klimatske promene čine ekstremne vremenske događaje, kao što su oluje i suše, sve učestalijim i intenzivnijim.
Na jugu Maroka, kiše su pomogle da se delimično popune neki rezervoari i popune vodonosni sloj podzemnih voda.
Ali da bi se ti nivoi značajno povećali, stručnjaci kažu da bi kiše trebalo da se nastave tokom dužeg vremenskog perioda.
Ostatak zemlje se i dalje bori sa sušom, koja je već šesta godina zaredom, ugrožavajući poljoprivredni sektor koji zapošljava više od trećine radne snage Maroka.
Jean Marc Berhocoirigoin, 68-godišnji francuski turista, rekao je da je bio iznenađen kada je otkrio da je jezero Iasmina popunjeno.
„Osećao sam se kao dete na Božićno jutro“, rekao je. „Nisam video ove poglede 15 godina.
Voda se vratila i u druge pustinjske oblasti kao što je Erg Znaigui, oko 40 kilometara južno od Merzuge, videli su reporteri AFP-a.
Dok su kiše udahnule život sušnom jugoistoku Maroka, Driouech upozorava da „jedan ekstremni događaj ne može donijeti trajne promjene“.
Ali prošle nedelje, meteorološka agencija Maroka saopštila je da bi takvi pljuskovi mogli da postanu sve češći, „delimično izazvani klimatskim promenama dok se zona intertropske konvergencije pomera dalje na sever“.