Izuzetne nove biljne vrste kradu hranljive materije iz podzemnih gljiva

Izuzetne nove biljne vrste kradu hranljive materije iz podzemnih gljiva

Posebnu biljku koja krade hranljive materije iz podzemnih gljiva otkrili su kao novu vrstu botaničari sa Instituta za istraživanje šuma Malezije (FRIM) u saradnji sa lokalnim prirodnjacima i zainteresovanim stranama. Istraživanje je objavljeno u časopisu PhitoKeys.

Otkrivena u tropskim kišnim šumama poluostrva Malezije, Thismia malaiana pripada grupi biljaka poznatih kao mikoheterotrofi. Za razliku od većine biljaka, mikoheterotrofi ne vrše fotosintezu. Umesto toga, deluju kao paraziti, kradući resurse ugljenika iz gljiva na njihovom korenu.

Ova adaptacija koristi prednosti mikorizne simbioze, koja je obično obostrano korisna veza između kolonizujućih gljiva i korenovog sistema biljke.

Krađu hranljivih materija iz gljiva, ova novootkrivena vrsta uspeva u uslovima slabog osvetljenja guste šumske podloge gde njene visoko specijalizovane cvetove oprašuju gljivične komarce i drugi mali insekti.

Neobična biljka je duga oko 2 cm i obično se nalazi skrivena u smeću lišća i raste blizu korena drveća ili starih trulih trupaca. Istraživački tim je identifikovao Thismia malaiana na dve lokacije: nizine šumskog rezervata Gunung Angsi u Negeri Sembilanu i brdovite šume dipterokarpa Gunung Benom u rezervatu divljih životinja Tengku Hasanal, Pahang.

Uprkos svojoj maloj veličini, Thismia malaiana je veoma osetljiva na promene životne sredine i klasifikovana je kao ranjiva prema kriterijumima IUCN crvene liste. Njegova ograničena distribucija i potencijalna opasnost od gaženja zbog blizine planinarskih staza naglašavaju važnost kontinuiranih napora za očuvanje.