Pronađeni tragovi sićušne životinje može biti davno izgubljeni predak krava, svinja i jelena

Pronađeni tragovi sićušne životinje može biti davno izgubljeni predak krava, svinja i jelena

Upoznajte novootkrivenu vrstu Militocodon lidae: Za koju se smatra da je veličine pacova i da teži do 455 grama, ovaj mali sisar je verovatni predak svih savremenih kopitara, zvanih kopitari.

Životinja bi živela pre oko 65 miliona godina, pojavila se neposredno nakon izumiranja dinosaurusa, a identifikovana je na osnovu dela lobanje i kosti vilice pronađenih u Koral Blufsu, fosilnom lokalitetu u Koloradu.

Prema istraživačima koji stoje iza otkrića, stvorenje popunjava neke važne praznine u našem znanju o porodici ranih sisara Periptichidae, koji su se uzdigli nakon odlaska dinosaurusa.

„Otkriće i detaljni opisi i poređenja delimične lobanje M. lidae predstavljaju važan korak ka otkrivanju složene evolucione istorije periptihidnih sisara“, pišu paleontolog Lukas Viver sa Kent State Univerziteta u Ohaju i kolege u svom objavljenom radu.

Nakon što je iskopao uzorak i očistio ga, tim je koristio sofisticirane tehnike skeniranja, 3D rekonstrukcije i poređenja zuba – mereći ih sa zubima drugih fosila i savremenih životinja – da bi M. lidae stavio na pravo mesto na evolucionom stablu.

Ključ za istraživanje je bio dokaz da su zubi životinje korišćeni za šišanje i gnječenje, a ne za mlevenje. To sugeriše da bi malo stvorenje na kraju dovelo do krava, svinja i jelena koje imamo danas.

Istraživači su pronašli samo nekoliko fosila M. lidae u poslednjih osam godina, tako da su još potrebna dalja otkrića i studije kako bi se potvrdilo da je ova mala i prilično simpatična životinja zaista ono što mislimo da jeste.

„Nastavak otkrivanja i proučavanja ranih paleocenskih arhaičnih kopitara će skoro sigurno otkriti više primeraka koji se ne uklapaju uredno u postojeće taksonomske kante, primoravajući nas da se borimo sa evolucionom istorijom zamršenom evolucionim stepenom i prelaznim oblicima“, pišu istraživači.

Svako novo otkriće fosila daje istraživačima priliku da preciziraju i preispitaju obrazac evolucije na Zemlji – skoro kao da šira slika dolazi u oštriji fokus svaki put kada se analizira novo otkriće.

Praćenje evolucije životinja neposredno nakon smrti dinosaurusa bilo je izazov za stručnjake zbog malog broja fosila iz tog vremena. Nalazište Corral Bluffs, koje paleontolozi iskopavaju decenijama, pokazuje se sve vrednijim u pomaganju u rešavanju tog problema.

To bi bilo vreme brze i široke diverzifikacije u životinjskom carstvu, ali posebno za sisare. Nakon što se prašina slegla od udara asteroida, i sa dinosaurusima s puta, sisari poput M. lidae iskoristili su priliku da napreduju.

„Stene iz ovog vremenskog intervala imaju notorno loše fosilne zapise“, objašnjava paleontolog iz Denverskog muzeja prirode i nauke Tajler Lajson, koji je predvodio istraživački tim.

„Otkriće i opis fosilne lobanje sisara je važan korak napred u dokumentovanju najranije diversifikacije sisara nakon poslednjeg masovnog izumiranja Zemlje.