Izloženost zlostavljanju u porodici povezana sa povećanim nivoom astme i drugih atopijskih bolesti

Izloženost zlostavljanju u porodici povezana sa povećanim nivoom astme i drugih atopijskih bolesti

Žene koje su pretrpele nasilje u porodici mogu imati veći rizik od razvoja atopijskih bolesti uključujući astmu, pokazalo je novo istraživanje.

Objavljeno danas u Journal of Allergi and Clinical Immunology: U praksi, istraživanje koje je vodio Univerzitet u Birmingemu pokazalo je da je u analizi kartona pacijenata postojao znatno veći procenat žena koje su imale atopijske bolesti i koje su imale istoriju izloženosti porodično zlostavljanje i nasilje u poređenju sa onima koji nisu.

Dr Joht Singh Chandan sa Univerziteta u Birmingemu i odgovarajući autor studije rekao je: „Nakon prilagođavanja mogućim suosnivačima, naši rezultati pokazuju da su žene koje su bile izložene nasilju u porodici i zlostavljanju imale 52% povećan rizik od razvoja atopijskih bolesti“,

„Porodično nasilje i zlostavljanje je globalno pitanje koje nesrazmerno pogađa žene. Nameravali smo da produbimo naše razumevanje uticaja nasilja u porodici na zdravlje kako bi politike javnog zdravlja zasnovane na dokazima mogle dalje da se razvijaju kako bi se bavile ne samo nasiljem u porodici, već i sekundarnim efektima kao što su razvoj atopijskih bolesti“.

Tim istraživača je izvršio retrospektivnu otvorenu kohortnu studiju u Ujedinjenom Kraljevstvu, posmatrajući odrasle žene (starije od 18 i više godina) sa lekarom koji je zabeležio izloženost nasilju u porodici i upoređujući ih sa ženama starijim od 18 godina bez zabeleženog izlaganja. Pacijenti sa već postojećim izveštajima o atopijskoj bolesti bili su isključeni iz studije.

Ukupno 13.852 žene su identifikovane kao izložene nasilju u porodici i uparene su sa 49.036 sličnih žena bez prijavljene izloženosti. Ukupno, 967/13.852 žene u izloženoj grupi (stopa incidencije (IR) 20,10 na 1.000 pi) je dijagnostikovano sa atopijskom bolešću u poređenju sa 2.607/49.036 u neeksponiranoj grupi (IR 13.24 na 1.000 pi).

Studija je imala ograničenja. Žene u izloženoj grupi su češće bile pušače nego žene u neeksponiranoj grupi. Podaci o etničkoj pripadnosti često su nedostajali u bazi podataka, a medijan praćenja za obe grupe žena bio je relativno kratak s obzirom na relapsirajuću prirodu atopijske bolesti. Istraživači se nadaju da će rešiti ova ograničenja u budućim studijama.