Saobraćajna buka može igrati suštinsku ulogu u razvoju i pogoršanju ishemijske bolesti srca. Istraživači sa odeljenja za kardiologiju Univerzitetskog medicinskog centra u Majncu sada su otkrili da je izlaganje buci (prosečan nivo zvučnog pritiska 72 dB; vršni nivo 85 dB) do 4d rezultiralo ekspresijom proinflamatornog aortalnog gena kod miševa.
Buka je izazvala adheziju i infiltraciju inflamatornih ćelija u vaskularnom/srčanom tkivu, uporedo sa povećanim procentom leukocita sa fenotipom koji proizvodi proinflamatorne, reaktivne vrste kiseonika (ROS) i ekspresijom fagocitne NADPH oksidaze/fosfo-NFκB u perifernoj krvi.
Grupa je koristila model trajne LAD ligacije da izazove infarkt miokarda i pogoršanje srčane funkcije. Izloženost buci pre MI je izazvala ozbiljniju endotelnu disfunkciju i izraženije povećanje vaskularnog ROS-a i znake upale kod životinja koje su prethodno kondicionirane bukom.
Učesnici populacione Gutenberg Health Cohort Studi (medijan praćenja: 11.4i) sa incidentnim IM otkrili su povišen C-reaktivni protein (CRP) na početku i lošiji LVEF nakon IM u slučaju istorije izlaganja buci i kasnijeg razvoja buka smetnja.
Glavni i stariji autori Majkl Molitor i Filip Venzel su prokomentarisali: „Naučili smo iz naših studija da izlaganje buci aviona pre IM značajno pojačava naknadnu kardiovaskularnu upalu i pogoršava ishemijsku srčanu insuficijenciju uzrokovanu proinflamatornim vaskularnim kondicioniranjem. Naši translacioni rezultati pokazuju da ljudi koji su imali izloženost buci u prošlosti će imati lošiji ishod ako imaju akutni IM kasnije u životu.“
Kardiolog i stručnjak za buku Thomas Munzel je zaključio: „Ovo je prvi put da je sprovedena translaciona studija kako bi se istražili efekti buke aviona na akutni infarkt miokarda. Rezultati su bili zapanjujući. Kod eksperimentalnih životinja i ljudi, buka aviona je značajno preuveličala posledice. ishemije (funkcija leve komore, zapaljenje i oksidativni stres) kao odgovor na akutni infarkt miokarda.Više nema sumnje da se buka pri transportu mora smatrati važnim kardiovaskularnim faktorom rizika, uporedivim sa hiperholesterolemijom, hipertenzijom, pušenjem i dijabetes melitusom.“