Istraživanje pomaže da se otvori put za prvu misiju sa ljudskom posadom na Mars

Istraživanje pomaže da se otvori put za prvu misiju sa ljudskom posadom na Mars

Naučnici imaju bolji uvid u atmosferske uslove na Marsu nego ikada pre nakon međunarodnog istraživačkog projekta koji uključuje Univerzitet Hadersfild. Nalazi projekta će im pomoći da identifikuju bezbedna mesta za sletanje sa povećanom preciznošću i dalje utiru put za prvu misiju sa ljudskom posadom na crvenu planetu.

Jedan od istraživača na projektu je dr Tomas Smit, viši predavač fizičke geografije na Odseku za biološke i geografske nauke Fakulteta primenjenih nauka.

Zajedno sa istraživačima sa Univerziteta Ulster, Kalifornijskog instituta za tehnologiju (Caltech) i Univerziteta Viskonsin Medison u SAD, istraživanje je otkrilo informiraniji i realističniji metod modeliranja računarske dinamike fluida (CFD), koji će pružiti detaljniji uvid u površinski vetar forsiranje eolskih transportnih obrazaca na površinama Marsa kao što su dine.

CFD je metod koji se redovno koristi u dizajnu automobila, turbomašinama, dizajnu brodova i proizvodnji aviona i pokazao se korisnim u astrofizici, biologiji, okeanografiji, povratu nafte, arhitekturi i meteorologiji. Koristi primenjenu matematiku, fiziku i računarski softver da vizualizuje kako gas ili tečnost teče—kao i kako gas ili tečnost utiču na objekte dok prolaze.

Istraživanje, koje vodi dr. student Ričard Lav sa Univerziteta u Alsteru, objavljen je u časopisu PLOS ONE i nadovezuje se na prethodni rad Dr. Smit je bio uključen u pod nazivom „Efekat dina na vetrove koji prenose pesak na Marsu“ koji je koristio 3D kompjutersko modeliranje „fine razmere“ za „otkriti složene obrasce strujanja vazduha na planeti“ i „čvrsto identifikovati pravac vetrova koji prolaze preko peščanih dina na Marsu“ koji je do tada bio pogrešno tumačen.

„Nekada smo mislili da su peščane dine na Marsu možda statične i da se ne pomeraju“, rekao je dr Smit, „ali kako su svemirske letelice počele da kruže oko planete i roveri sleteli na Mars, počeli smo da primećujemo da se kreću relativno brzo i da je Mars u zapravo, prilično dinamičan.“

Dr Smit je objasnio kako je prethodno istraživanje, objavljeno u Nature Communications, modelovalo strujanje vetra preko peščanih dina koristeći virtuelni aerotunel i mapirao brzinu vetra na način na koji su se peščane dine kretale na površini Marsa, koju su u trenutku kada su je pronašli mapirano prilično dobro i sa dobrom tačnošću.

„Međutim, premotajte sedam godina unapred, i nakon bliskog rada sa Ričardom, sada smo otkrili informiraniji i realističniji metod mikroskala modeliranja računarske dinamike fluida (CFD),“ rekao je dr Smit.

„Ričardov pristup modeliranju ugnježdenog modela omogućava bolje razumevanje kretanja peščanih dina na Marsu i može da izbegne situacije kao što je postavljanje rovera u oblast za koju iznenada saznamo da je neverovatno dinamična“, dodao je on.