Nedavna studija Centra za rak Marki Univerziteta Kentaki objavljena u PNAS-u otkriva kritični put uključen u imunološku evaziju ćelija raka dojke.
Studija, koju je vodio istraživač iz britanskog Markei Centra za rak, dr Jadi Vu, bavi se ključnim jazom u razumevanju kako rak dojke podstiče imunološku evaziju i nudi novu potencijalnu metu za terapije raka.
Istraživanje sugeriše da lančana reakcija između tri različita proteina – CDK9, RNF20 i LSD1 – pomaže ćelijama raka dojke da izbegnu imunološki sistem. Ometajući ovaj lanac, istraživači su učinili ćelije podložnijim tretmanu imunoterapije.
„Rezultati sugerišu ciljanje ovog puta u razvoju terapija raka“, rekao je Vu, vanredni profesor na odeljenju za farmakologiju i nutricionistiku Medicinskog fakulteta u Velikoj Britaniji. „Ovo novo znanje bi potencijalno moglo dovesti do efikasnijih tretmana raka dojke za pacijente.“
Ćelije raka mogu da izbegnu imunološku detekciju manipulisanjem genetskim signalima. Jedan takav način je preko LSD1, proteina uključenog u regulisanje ekspresije gena. Visoki nivoi LSD1 se nalaze kod mnogih karcinoma i povezani su sa lošijim ishodima za pacijente. Studije pokazuju da blokiranje LSD1 može pomoći imunim ćelijama da se efikasnije bore protiv raka.
Laboratorijska studija o ćelijama raka dojke otkrila je da CDK9, još jedan protein uključen u regulaciju ekspresije gena, igra ključnu ulogu u stabilizaciji LSD1 i stoga izaziva supresiju imuniteta. Ova stabilizacija se postiže kroz proces koji uključuje treći protein, RNF20.
Kada su istraživači poremetili ovu interakciju uklanjanjem RNF20, ćelije raka dojke postale su senzibilizirane na vrstu imunoterapijskog tretmana koji se zove anti-PD-1.
„Ovo otkriće je značajan korak napred u našem razumevanju kako ćelije raka izbegavaju imuni sistem“, rekao je Vu. „Naši nalazi naglašavaju potencijalnu važnost ciljanja CDK9-RNF20-LSD1 puta u razvoju novih terapija raka, posebno imunoterapije.“