Istraživači sa Univerziteta u Adelajdi sada znaju više o ulozi misterioznog gena u održavanju zdrave DNK – ključnom razvoju koji bi mogao dovesti do novih tretmana za bolesti opasnih po život, uključujući poremećaje neurološkog razvoja, neke vrste raka i neurodegenerativne bolesti.
THOC2 je esencijalni gen za razvoj i funkciju moždanih ćelija, ali se ne zna mnogo o tačnoj ulozi koju ima u normalnom razvoju mozga i neurorazvojnim poremećajima.
Da bi saznali više o njegovoj funkciji, istraživači sa Univerziteta u Adelaideu koristili su tehnologiju za uređivanje gena kako bi stvorili prvi model sisara koji je ispitao molekularnu patologiju THOC2.
„Sada znamo više nego ikada ranije o ulozi koju THOC2 igra u održavanju zdrave DNK i esencijalnim ćelijskim procesima na koje utiče ovaj gen, što rezultira neurorazvojnim poremećajima“, rekao je dr Rudrarup Bhattacharjee sa Univerziteta Adelaide iz Centra za epigenetiku Adelaide, koji je bio prvi autor ove studije.
„Naši nalazi pokazuju da kada je funkcija THOC2 ugrožena genetskim mutacijama, utiče na normalan razvoj mozga. Ovo otvara nove mogućnosti za istraživanje načina za zaštitu DNK i pomoć pacijentima sa poremećajem povezanim sa THOC2.“
Nalazi su objavljeni u Nature Communications i bili su deo kolaborativne studije o THOC2 u kojoj su učestvovali istraživači sa SAHMRI, koji su igrali ključnu ulogu u generisanju pretkliničkog modela.
Poremećaji povezani sa THOC2 obično pogađaju muškarce i povezani su sa zaostajanjem u razvoju i intelektualnim invaliditetom. Neke od karakteristika ovih poremećaja uočenih kod ljudskih pacijenata takođe su primećene na modelu miša, uključujući deficite učenja i pamćenja.
„U našem pretkliničkom modelu, funkcija THOC2 je bila ugrožena i to nam je omogućilo da procenimo njegov uticaj na mozak. Ovo je otkrilo kako mala promena u proteinu THOC2 može dovesti do lavine posledica u vidu problema sa učenjem i pamćenjem, pokreta tela. i veličina“, rekao je dr Raman Sharma sa Univerziteta Adelaide, viši koautor ove studije sa Medicinskog fakulteta u Adelaideu.
Dalja analiza je takođe otkrila da je brisanje malog regiona THOC2 gena (prema njegovom C-terminalnom kraju) rezultiralo oštećenjem DNK. Posebno se činilo da ima značajan uticaj na proces transkripcije, gde se DNK sekvenca gena kopira za izgradnju proteina. Takođe je primećena smrt ćelija.
„Naš rad na genu THOC2 i njegovom novom pretkliničkom modelu će stimulisati istraživanje i doprineti boljoj zdravstvenoj zaštiti“, rekao je stariji/dopisni autor studije profesor Jozef Gecz, šef neurogenetike na Medicinskom fakultetu u Adelaideu.
„Nedavne studije su pokazale da određene ćelije raka mogu postati ranjivije ako imaju manje THOC2 i to je put koji bi se mogao istražiti u budućim studijama, zajedno sa ulogom koju THOC2 igra u neurodegenerativnim bolestima.“