Hronični bol, mučnina ili povraćanje usled hemoterapije. Ako patite od takvih tegoba, medicinski kanabis može biti dar od Boga. Iako je mana to što pacijente može podići. Stoga, istraživači iz Lajdena sa Instituta Oncode istražuju alternative koje vas ne čine visokim. U Nature Communications objavili su važan napredak.
THC, aktivna supstanca u kanabisu, utiče na vaše telo na dva načina. Najpoznatiji je njegov uticaj na vaš mozak, gde će vas naterati da se osećate visoko. Ali to takođe utiče na vaš imuni sistem. Ovo poslednje je ono što čini medicinski kanabis korisnim. Zbog toga farmaceutske kompanije traže supstance koje utiču samo na imuni sistem, a da ne izazivaju efekte u mozgu. Ovo bi moglo da pruži lekovite efekte, ali bez da se naduvate.
Ključni deo slagalice je takozvani CB2 receptor u imunološkom sistemu na koji THC deluje. U saradnji sa međunarodnim istraživačima, naučnici iz Lajdena su sada istražili molekularnu strukturu ovog receptora. Koristeći poseban mikroskop, videli su tačno kako se sintetički kanabinoidi vezuju za CB2 receptor. Ovo im je omogućilo da saznaju kako različiti kandidati lekovi aktiviraju imuni sistem, ali ne i mozak, gde se uglavnom nalaze CB1 receptori.
„Za nas je važno da pogledamo kako funkcionišu lekovi kandidati“, kaže koautorka i profesorka iz Lajdena Laura Hajtman. „Na taj način smo otkrili velike razlike između CB1 i CB2 receptora.“ Koristeći genetske tehnike, istraživači su zatim promenili receptore kako bi ih detaljnije proučili. „Napravili smo nekoliko veoma zanimljivih otkrića koja će nam pomoći da dizajniramo bolje lekove u budućnosti“, zaključuje Laura Heitman.
Istraživači su takođe otkrili da CB2 receptor ima dve ulazne tačke. Kanabinoidi specifični za telo i rastvorljivi u mastima koriste „bočni ulaz“, dok više kanabinoida rastvorljivih u vodi ulazi kroz „glavni ulaz“ receptora.
„Supstance rastvorljive u vodi generalno pokazuju manje neželjenih efekata i mogu se jednostavno progutati putem pilule“, objašnjava profesor iz Lajdena i koautor Mario van der Stelt. „Sada možemo posebno dizajnirati nove lekove sa boljim svojstvima koji ciljaju na glavni ulaz.“