Istraživanje baca svetlo na to kako se rak dojke može razviti nakon trudnoće

Istraživanje baca svetlo na to kako se rak dojke može razviti nakon trudnoće

Studija koja posmatra promene u zdravim ćelijama dojke može objasniti zašto se rak dojke može razviti nakon trudnoće. Studija zasnovana na ćelijama pomogla je da se počne razdvojiti složeni odnos između genetskih mutacija, trudnoće i rizika od raka dojke. Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Communications.

Istraživači sa Imperijal koledža u Londonu ispitali su zdrave ćelije dojke kod 29 žena koje su se porodile u različitim godinama i žena koje nisu imale dece, kako bi pogledali genetske mutacije i kako se ćelije dele.

Ovo je prvi put da je takva studija sprovedena i pruža važne naznake o tome šta se dešava kada ćelije dojke postanu kancerogene. Ono što je najvažnije, može objasniti zašto se čini da žene koje imaju svoje prvo dete kasnije u životu imaju veći dugoročni rizik od raka dojke u poređenju sa ženama koje imaju decu ranije.

Vodeći autor studije, dr Biancastella Cereser, sa Imperijalovog odeljenja za hirurgiju i rak, kaže: „Poslednjih decenija, žene su kasnije počele da rađaju decu zbog društvenih promena i ličnih preferencija. Prethodno istraživanje je pokazalo da je to povezano sa povećan rizik od raka dojke.“

„Naše istraživanje se bavi genetskim misterijama koje upravljaju ovim rizikom. Otkrili smo da ljudske dojke, kao i drugi organi, akumuliraju mutacije sa godinama – ali takođe da trudnoća ima dodatni efekat što znači da starije majke koje prvi put imaju veće šanse razvoja štetnih promena u njihovim ćelijama dojke u poređenju sa drugim ženama.“

Na rizik od razvoja raka dojke kod žene utiče trudnoća – ali odnos je složen.

Nekoliko studija navodi da mlade majke koje su rodile prvi put (uglavnom se smatra da su one mlađe od 24 godine u prvoj trudnoći) imaju oko 20% do 35% manji rizik od razvoja raka dojke na duži rok u poređenju sa ženama koje nemaju rak dojke. deca.

Međutim, rizik od raka dojke tada se progresivno povećava za majke koje imaju prvo dete posle 24 godine – sa povećanjem rizika od 5% svakih pet godina.

U najnovijoj studiji, dr Cereser i tim su detaljno ispitali ćelijske i genetske promene koje se dešavaju u normalnom, zdravom tkivu dojke u različitim grupama žena: porodiljama mlađim od 25 godina; prve majke između 35 i 55 godina; i žene bez dece (od 25 do 53 godine).

Oni su sekvencionirali čitave genome 29 zamrznutih zdravih tkiva dojke od donatora bez prethodne upotrebe hormonske kontracepcije i bez naslednih mutacija u BRCA1 ili BRCA2 genima (koje značajno povećavaju rizik od raka dojke).

Otkrili su da zdrava dojka akumulira mutacije sa godinama, brzinom od oko 15 mutacija godišnje u epitelnom tkivu (tip ćelije iz kojeg obično nastaje rak dojke). Većina ovih mutacija uopšte nema negativan efekat i nisu bile u genima za koje se zna da su povezani sa rakom – kao što bi se očekivalo u zdravom tkivu.

Istraživači su takođe mogli da pogledaju grupe ćelija sa istim genetskim profilom, nazvane klonske zakrpe. Oni nastaju kada mutirana ćelija deli svoju mutaciju sa ćelijama kćeri, proširujući populaciju mutiranih ćelija. Važno je da je tkivo dojke majki koje su rodile prvi put u dobi između 35 i 55 godina imalo znatno više i veće klonske zakrpe.

Na osnovu ovih dokaza, dr Cereser veruje da kako žene stare, njihove ćelije dojke prirodno akumuliraju više mutacija, a s obzirom na više vremena postoji veća šansa da se jedna ili više tih mutacija dogodi u genima koji su povezani sa rakom (koji se takođe nazivaju „mutacije pokretača“). Ovo možda nije dovoljno da samo po sebi izazove rak. Ali trudnoća bi mogla da pruži „dvostruki udarac“, jer izaziva brzu ekspanziju ćelija dojke, u pripremi za dojenje. Ako se ćelije koje sadrže mutacije pokretača repliciraju i prošire, mogle bi imati konkurentsku prednost u odnosu na susedne ćelije koje nisu mutirale, što bi potencijalno dovelo do efekta bekstva i na kraju stvaranja tumora raka.

Međutim, ona upozorava da je potrebno još mnogo istraživanja da se uradi, a studija ne može da odgovori na ključna pitanja, uključujući uticaj dojenja, uzrasta u prvom periodu i menopauze na rizik od raka dojke.

Komentarišući nalaze, dr Cereser zaključuje: „Niko ranije nije posmatrao ceo genom zdrave dojke, a kamoli da se diferencira na grupe žena koje su se porodile u različitim godinama, kao i na žene koje nisu imale dece. Nadam se da bi ova studija mogla da se koristi kao resurs za istraživače koji posmatraju genetiku zdravog tkiva uopšte, osim dojke, i naravno druge istraživače raka dojke, koji bi mogli da koriste skup podataka o mutacijama koje smo pronašli kao „referencu“.