Istraživanje baca svetlo na to kako proteini povezani sa Alchajmerovom bolešću utiču na rast neurona

Istraživanje baca svetlo na to kako proteini povezani sa Alchajmerovom bolešću utiču na rast neurona

Novo istraživanje je bacilo svetlo na složenu interakciju između ćelijskih proteina i kako oni utiču na neurone kod neurorazvojnih poremećaja i Alchajmerove bolesti.

Nova studija koju je vodio Univerzitet Ekseter i objavljena u Open Biology otkrila je ključnu ulogu koju protein Contactin-4 (kodiran genom CNTN4) igra u oblikovanju neurona.

Istraživači su počeli da proučavaju CNTN4 jer se znalo da ima ulogu u autizmu, ali njegove funkcionalne uloge nisu bile dobro shvaćene. Tim je istražio kako CNTN4 funkcioniše u mozgu, posebno njegove interakcije sa proteinima uključenim u neurodegenerativne bolesti poput Alchajmerove bolesti.

Po prvi put, istraživači su proučavali miševe kojima je gen CNTN4 nokautiran u korteksu, regionu mozga odgovornom za ključne funkcije uključujući pamćenje, razmišljanje i rasuđivanje. Otkrili su da se neuroni razvijaju na drugačiji način u regionu korteksa.

Istraživači su po prvi put demonstrirali u ljudskim ćelijama interakciju između gena CNTN4 i APP, gena koji je snažno povezan sa Alchajmerovom bolešću, otkrivajući ko-zavisnu vezu koja je neophodna za razvoj mozga, a posebno za zdrav rast neurona. Otkrili su da CNTN4 ne samo da doprinosi neuralnom izduženju u prednjem delu korteksa mozga, već je i ekspresija CNTN4 regulisana putem odnosa sa APP.

Koristeći studije na genetski modifikovanim ljudskim ćelijama, tim je takođe otkrio da postoji složena interakcija između CNTN4 i APP. Ako je CNTN4 izbačen, onda se nivoi APP smanjuju, ali ne na nulu. Naučnici veruju da APP može nadoknaditi gubitak CNTN4, i obrnuto.

Vodeći autor studije, dr Rozmari Bamford sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Ekseteru, rekla je: „Bilo je neverovatno otkriti da CNTN4, gen povezan sa razvojnim procesima, takođe igra ulogu u modulaciji faktora uključenih u Alchajmerovu bolest. Ova raskrsnica razvojnih i neurodegenerativnih puteva nudi uzbudljive nove uvide u šire implikacije ovih proteina.“

Viši autor dr Asami Oguro-Ando, sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Ekseteru, rekao je: „Gledajući unapred, moja grupa želi da dalje secira molekularne mehanizme koji podupiru interakciju između CNTN4 i APP i istraže njihove šire implikacije na poremećaje kao što su Alchajmerova bolest i Poremećaj autističnog spektra uključuje pojašnjenje kako interakcija CNTN4-APP utiče na nervnu aktivnost.