Novo istraživanje razbilo je vitalni proces u stvaranju jedinstvene vrste kamena sa Meseca. Ovo otkriće objašnjava njegov karakterističan sastav i uopšte prisustvo na površini Meseca, otkrivajući misteriju koja je dugo izmicala naučnicima.
Studija, objavljena danas u Nature Geoscience, otkriva ključni korak u nastanku ovih karakterističnih magmi. Kombinacija visokotemperaturnih laboratorijskih eksperimenata koji koriste rastopljene stene i sofisticirane izotopske analize lunarnih uzoraka identifikuju kritičnu reakciju koja kontroliše njihov sastav.
Ova reakcija se odigrala u dubokoj unutrašnjosti Meseca pre oko tri i po milijarde godina, uključujući razmenu elementa gvožđa (Fe) u magmi sa elementom magnezijuma (Mg) u okolnim stenama, modifikujući hemijska i fizička svojstva topljenje.
Glavni autor Tim Eliot, profesor nauka o Zemlji na Univerzitetu u Bristolu, rekao je: „Poreklo vulkanskih lunarnih stena je fascinantna priča koja uključuje ‘lavinu’ nestabilne, planetarne gomile kristala stvorene hlađenjem prvobitni okean magme.“
„Osnovno za ograničavanje ove epske istorije je prisustvo tipa magme jedinstvenog za Mesec, ali objašnjavanje kako su takve magme uopšte mogle da dođu na površinu, da bi bile uzorkovane u svemirskim misijama, bio je problematičan problem. Sjajno je imati rešio ovu dilemu“.
Iznenađujuće visoke koncentracije elementa titanijuma (Ti) u delovima Mesečeve površine poznate su još od misija NASA Apolo, još 1960-ih i 1970-ih, koje su uspešno vratile očvrsle, drevne uzorke lave iz mesečeve kore. Novije mapiranje orbitirajućih satelita pokazuje da su ove magme, poznate kao ‘bazalti sa visokim sadržajem ti,’ široko rasprostranjene na Mesecu.
„Do sada, modeli nisu bili u stanju da rekonstruišu sastav magme koji odgovara osnovnim hemijskim i fizičkim karakteristikama bazalta sa visokim sadržajem Ti. Pokazalo se da je posebno teško objasniti njihovu nisku gustinu, što im je omogućilo da eruptiraju pre oko tri i po milijarde godina. “, dodao je ko-vodeći autor dr. Martijn Klaver, naučni saradnik na Institutu za mineralogiju Univerziteta u Minsteru.
Međunarodni tim naučnika, predvođen Univerzitetima u Bristolu u Velikoj Britaniji i Minsteru u Nemačkoj, uspeo je da imitira bazalte sa visokim sadržajem Ti u procesu u laboratoriji koristeći eksperimente na visokim temperaturama. Merenja bazalta sa visokim sadržajem Ti takođe su otkrila karakterističan izotopski sastav koji daje otisak prsta reakcija reprodukovanih u eksperimentima.
Oba rezultata jasno pokazuju kako je reakcija taline i čvrste materije sastavni deo razumevanja formiranja ovih jedinstvenih magmi.