Istraživanja pronalaze dokaze da smanjenje morskog leda pomaže drvoredima da se šire na sever

Istraživanja pronalaze dokaze da smanjenje morskog leda pomaže drvoredima da se šire na sever

Tim istraživača sa Pacifičkog univerziteta Aljaske, Univerziteta Aljaske Enkoridž i Univerziteta Severna Arizona je pronašao dokaze da smanjenje morskog leda na Arktiku pomaže drveću bele smrče da se kreće na sever i uz planine. U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Nauka, grupa je uporedila širenje drvoreda u oblastima sa smanjenjem morskog leda i oblastima u kojima je došlo do malog smanjenja morskog leda.

Prethodno istraživanje je pokazalo da kada velike vodene površine postanu toplije tokom leta, one imaju tendenciju da dožive više isparavanja kako stignu zimski meseci. Rezultat je više snega koji pada na obližnje zemljište. Prethodna istraživanja su takođe pokazala da neka stabla, kao što je bela smrča, bolje opstaju na izuzetno hladnim mestima kada ima mnogo snežnog pokrivača — štiti sadnice od hladnoće i vetra.

U ovoj novoj studiji, istraživači su otkrili da u delovima Arktika gde je morski led smanjen zbog klimatskih promena, temperatura vode raste, što dovodi do većeg pada snega u okolnim oblastima. To je dovelo do zadiranja u drvorede jer sadnice bolje prolaze tokom zime.

Istraživači su proučavali satelitske snimke, upoređujući zadiranje drvoreda u oblastima blizu smanjenja morskog leda sa oblastima u kojima je bilo malo promena u morskom ledu. Takođe su prikupili podatke sa 19 terenskih lokacija tokom četiri godine, pješačeći 1.500 milja. Pronašli su obrazac po kojem drvoredi zadiru u blizini mesta gde se morski led povlači, ali ne i u drugim oblastima.

Istraživači su takođe otkrili da povećano snežno zemljište u blizini mesta gde se morski led povlači služi kao ćebe na tlu. Sve ispod pokrivača ostaje toplije tokom duge zime nego na mestima sa tanjim ćebetom. To omogućava mikrobima da razlažu organsku materiju u gornjem sloju zemlje tokom cele zime. A to zauzvrat oslobađa hranljive materije koje hrane sadnice – što im dodatno pomaže da prežive zimu.

Tim zaključuje da kako drvoredi zadiru, oni prekrivaju više zemlje zelenilom, koje apsorbuje toplotu, gurajući Arktik da postane topliji još brže.