Istraživački tim na čelu sa Univerzitetom Kalifornije, Irvine, otkrio je vezu između učestalosti događaja apneje u snu tokom faze brzog pokreta očiju i ozbiljnosti oštećenja verbalnog pamćenja kod starijih osoba sa rizikom od Alchajmerove bolesti. Verbalno pamćenje se odnosi na kognitivnu sposobnost zadržavanja i pamćenja informacija predstavljenih kroz izgovorene reči ili pisani tekst i posebno je ranjivo na Alchajmerovu bolest.
Studija, nedavno objavljena u Alchajmerovom istraživanju i terapiji, otkrila je specifičnu korelaciju između težine apneje u snu — kada se disanje pauzira dok osoba spava — i smanjene kognicije. Veći odnosi tokom REM faze u poređenju sa ne-REM fazama bili su povezani sa lošijim performansama pamćenja.
„Naši nalazi su identifikovali specifične karakteristike apneje u snu koje su povezane sa pamćenjem, što je važno jer se klinički događaji koji se dešavaju tokom REM spavanja često zanemaruju ili minimiziraju“, rekao je ko-korespondentni autor Brajs Mander, vanredni profesor psihijatrije i ljudi UC Irvine. ponašanje.
„Većina sati spavanja nije REM, tako da ukupni proseci težine apneje mogu izgledati mnogo niže od onoga što se obično primećuje tokom REM spavanja. To znači da nekome u riziku može biti postavljena pogrešna dijagnoza i nedovoljno lečeno jer trenutni standardi evaluacije nisu fokusirani na san -ozbiljnost apneje specifične za stadijum.“
„Štaviše“, rekla je ko-korespondentka autorka Rut Benka, profesorka i predsedavajuća psihijatrije i bihejvioralne medicine na Medicinskom fakultetu Univerziteta Vejk Forest, „otkrili smo da je veća verovatnoća da će žene imati veći udeo apneičnih događaja u REM snu u poređenju sa muškarcima, što bi potencijalno moglo da doprinese njihovom većem riziku od Alchajmerove bolesti.“
U studiji je učestvovala 81 osoba srednjih godina i starija osoba iz Centra za istraživanje Alchajmerove bolesti u Viskonsinu sa povećanim faktorima rizika, od kojih su 62% bile žene. Učesnici su bili podvrgnuti polisomnografiji – sveobuhvatnom testu koji beleži moždane talase, pokrete očiju, mišićnu aktivnost, nivo kiseonika u krvi, broj otkucaja srca i disanje tokom spavanja – i procene verbalne memorije. Rezultati su pokazali da su apneja tokom REM-a kritični faktor koji doprinosi smanjenju verbalne memorije, posebno među pojedincima sa genetskom predispozicijom za Alchajmerovu bolest i onima sa istorijom bolesti kod roditelja.
„Naši nalazi naglašavaju zamršen odnos između apneje u snu, funkcije pamćenja i rizika od Alchajmerove bolesti“, rekao je Mander. „Identifikovanje i adresiranje događaja specifičnih za REM ključno je za razvoj proaktivnih, personalizovanih pristupa proceni i lečenju koji su prilagođeni individualnim obrascima spavanja.“
Tim je takođe uključivao vodeću autorku Kitti K. Lui, postdiplomac na Državnom univerzitetu u San Dijegu/Univerzitetu u Kaliforniji, San Dijego zajednički doktorski program iz kliničke psihologije, i studenti fakulteta i postdiplomci sa UC Irvine, UC San Diego, Viskonsin Alchajmer Centar za istraživanje bolesti i Univerzitet u Kentakiju.