Istraživanja pokazuju da se dim od šumskog požara može zadržati u kućama dugo nakon prvog požara

Istraživanja pokazuju da se dim od šumskog požara može zadržati u kućama dugo nakon prvog požara

Novo objavljeno istraživanje o kvalitetu vazduha u zatvorenom prostoru sa Državnog univerziteta Kolorado pokazuje da se dim od šumskog požara može zadržati u kućama dugo nakon što je prvobitni požar ugašen ili se vetrovi promenili.

Nalazi, objavljeni u Science Advances, pokazuju da se dim od šumskog požara može zakačiti za kućne površine kao što su tepih, zavese ili pultovi – produžavajući izloženost onima unutra i potencijalno izazivajući zdravstvene probleme čak i nakon početne aktivnosti čišćenja pomoću prečistača vazduha. Međutim, profesor Delfin Farmer je rekla da istraživanje takođe pokazuje da jednostavno čišćenje površine – poput usisavanja, brisanja prašine ili brisanja – može smanjiti izloženost i ograničiti rizik.

Istraživanje ilustruje skrivene i uporne zdravstvene pretnje sa kojima se suočavaju mnogi u zapadnim SAD s obzirom na porast šumskih požara u poslednjoj deceniji, rekla je ona.

„Ovo istraživanje pokazuje da događaji poput požara u Maršalu u Koloradu, šumskih požara u Kanadi i nedavnih požara na Havajima predstavljaju ozbiljan potencijal izloženosti – ne samo kada se dogode, već i nakon toga“, rekao je Farmer, koji radi na Odeljenju za hemiju na CSU. „Ovaj rad je ključni početni korak ka pružanju praktičnih informacija o tome kako da se zaštitite i očistite svoj dom.“

Da bi bolje razumeli kako dim ulazi, a zatim ostaje u zgradama, istraživači su spaljivali borovu sečku u stambenom objektu za testiranje nulte energije kojim upravlja Nacionalni institut za standarde i tehnologiju (NIST) u Merilendu. Taj objekat se često koristi za proučavanje kako različiti sistemi utiču na to kako se energija, voda i vazduh kreću kroz jednoporodičnu kuću. Detaljna instrumentacija dostupna za taj rad savršeno je prilagođena ovom istraživanju, rekao je Dustin Poppendieck, istraživač životne sredine u NIST-u koji je pomogao u koordinaciji projekta.

„NIST Net Zero House omogućio je istraživačima da prate kretanje i transformaciju hemikalija u vazduhu i na površine u realnom vremenu koristeći instrumente na načine koji ne ometaju ponašanje dima“, rekao je Poppendiek.

Te sesije ubrizgavanja dima dešavale su se redovno tokom nekoliko dana, a Farmer je rekao da je ukupna primenjena količina bila uporediva ili malo ispod nivoa čestica viđenih tokom požara u Kanadi. Tim je zatim pažljivo izmerio nivoe kvaliteta vazduha i stanja površine nakon otvaranja spoljašnjih vrata i prozora, čišćenja i upotrebe ugrađenih sistema za čišćenje vazduha u kući.

Tim CSU-a je bio posebno zainteresovan za gasnu fazu jedinjenja koja se razvijaju iz dima, dok su drugi timovi sa Univerziteta Kalifornije u San Dijegu, CU Boulder i Univerziteta Severne Karoline Chapple Hill istraživali različite faze i interakcije širom kuće. Tim je zatim uporedio nalaze između država kako bi potvrdio šta se zapravo dešavalo u kući nakon opekotina.

Farmer je rekao da bi nalazi iz ovog interdisciplinarnog istraživačkog pristupa mogli biti primenljivi i na druge velike događaje zagađenja vazduha kao što je iskliznuće voza iz šina u istočnoj Palestini, Ohajo, gde će se verovatno pojaviti isti principi jedinjenja koja se lepe za površine.

Pošto nije bilo mnogo sličnih istraživanja vazduha u zatvorenom prostoru, tim se oslanjao na prethodne nalaze drugih o efektima dima cigareta kako bi informisao svoj pristup. Farmer je rekao da sagorevanje nikotina izaziva specifična jedinjenja sa dobro poznatim zdravstvenim problemima i da je poređenje sa nalazima njihovog projekta bilo informativno.

„Nikotin reaguje na površinama stvarajući posebno gadan skup jedinjenja zvanih nitrozamini, odakle dolazi prava zabrinutost zbog dima iz treće ruke koji ostaje“, rekla je ona. „Dok smo kod dima od šumskog požara otkrili da postoji ogromna raznolikost organskih jedinjenja koja se lepe za površine, a zatim polako krvare.

Količina, postojanost i raznovrsnost jedinjenja iz dima šumskog požara u svakom slučaju mogu potencijalno da promene preporučene pristupe za čišćenje unutrašnjih prostora. Farmer je rekao da je to oblast istraživanja za koju se tim nada da će istražiti u budućnosti.

Za sada je rekla da je tim uspeo da pokaže da je količina dima koja je ostala na površinama proporcionalna površini koja je očišćena. To znači da jednostavno čišćenje i posebno adresiranje velikih, ali malo primećenih prostora koji mogu da zarobe štetna jedinjenja kao što su ormari i HVAC sistemi mogu biti od koristi odmah.

„Dok nastavljamo sa ovim istraživanjem, želeli bismo da znamo koliko su efikasni različiti pristupi čišćenju i kada bi stanovnici trebalo da pređu sa relativno jednostavnih koraka kao što je korišćenje komercijalnih sredstava za čišćenje za brisanje na drastičnije korake kao što je potpuna zamena suvog zida“, rekao je Farmer.

Farmerov tim je takođe nedavno finansiran da istraži kako smog može ući i ostati u kući na isti način kao dim od požara. Taj rad će biti posebno važan u Koloradu gde je zagađenje ozonom prizemno stalno problem.

„U budućnosti želim da istražim kako se ekonomija stvaranja energetski efikasnije zgrade igra na ova pitanja i pomogne ljudima da shvate rizike i potencijalna rešenja koja su im dostupna“, rekao je Farmer. „CSU je u dobroj poziciji da vodi ovu vrstu interdisciplinarnog rada i bavi se praktičnim implikacijama zbog misije usluge dodjele zemljišta koja pokreće naš univerzitet.“