Istraživanja pokazuju da plava svetlost povećava toleranciju vodenih biljaka na kadmijum

Istraživanja pokazuju da plava svetlost povećava toleranciju vodenih biljaka na kadmijum

Kadmijum (Cd), teški metal široko rasprostranjen u vodenim sistemima, ulazi u vodena tela upotrebom fosfornih đubriva i industrijskih ispuštanja. Njegova velika pokretljivost u biljnim sistemima predstavlja veliku pretnju po zdravlje ljudi.

Istraživači iz botaničke bašte Vuhan Kineske akademije nauka procenili su efekte toksičnosti Cd na vodenu biljku Potamogeton crispus (P. crispus) izloženu različitim kvalitetima svetlosti (belo, plavo i crveno svetlo) i razjasnili osnovni mehanizam. Studija pod nazivom „Plavo svetlo povećava toleranciju na kadmijum vodenog makrofita Potamogeton crispus“, objavljena je u časopisu Plants.

Prema istraživačima, Cd je izazvao ozbiljne negativne morfološke promene i smanjio fizičko-hemijske osobine kod P. crispus, ali je težina oštećenja izazvana Cd bila manje izražena u plavoj svetlosti u poređenju sa belim i crvenim svetlom.

Štaviše, niži nivo malondialdehida (MDA) i manje superoksida (O 2 – ) impliciraju da je P. crispus uzgajan pod plavim svetlom pretrpeo manji oksidativni stres u poređenju sa belim i crvenim svetlom. Čini se da su povećana aktivnost askorbat peroksidaze i nefotohemijski koeficijent gašenja u listovima usko povezani sa višom tolerancijom na Cd kod P. crispus uzgojenog B.

Ova studija može imati važan vodeći značaj za bolje razumevanje fizioloških promena u vodenim biljkama, zaštitu bilja ili ekološku obnovu.