Novo istraživanje otkriva da divlje ptice koje žive u vinogradima mogu biti veoma podložne kontaminaciji triazolnim fungicidima, više nego u drugim poljoprivrednim predelima. Utvrđeno je da izloženost ovim fungicidima na realnom nivou poremeti hormone i metabolizam, što može uticati na reprodukciju i opstanak ptica. Istraživanje će biti predstavljeno na SEB Centenari Conference 2023, koja se održava u Edinburgu, UK, od 4. do 7. jula.
„Otkrili smo da ptice mogu biti veoma kontaminirane triazolima u vinogradima“, kaže dr Frederik Anđelije, viši istraživač u Francuskom nacionalnom centru za naučna istraživanja, Francuska. „Ova kontaminacija je bila mnogo veća u vinogradima u odnosu na druge useve, naglašavajući da zagađivači mogu posebno da dovedu ptice u opasnost u ovim specifičnim agroekosistemima.“
Triazoli su obično korišćeni fungicidi koji se primenjuju na poljoprivredne useve kao što je pšenica za uklanjanje gljivičnih štetočina narušavanjem njihovih ćelijskih membrana.
Dok su prethodne studije o opadanju divljih životinja procenjivale uticaj različitih poljoprivrednih industrija, uloga vinograda je uglavnom zanemarena. „Međutim, vinogradi pokrivaju veliki deo zemljišta u nekim evropskim zemljama i, što je važno, oni su povezani sa masovnom upotrebom fungicida (do 5–7 puta više nego kod drugih useva)“, kaže dr Angelier. „Stoga, vinogradi su veoma relevantni agroekosistemi za procenu uticaja fungicida na divlje ptice.“
Za ovu studiju, dr Angelier i njegov tim su kombinovali terenske eksperimente za merenje nivoa fungicida u stvarnom svetu, sa kontrolisanim laboratorijskim eksperimentima kako bi testirali uticaj ovih nivoa fungicida na specifične aspekte zdravlja ptica.
Laboratorijska istraživanja efekata pesticida na divlje životinje često koriste veće koncentracije pesticida nego što se obično viđa u stvarnim scenarijima za nedozvoljene jače reakcije. Međutim, dr Angelier i njegov tim izmerili su pravu kontaminaciju fungicida kod ptica koje žive u vinogradima, kao i ptica iz drugih ekosistema kao što su šume, gradovi i polja useva.
Zatim su precizno oponašali koncentracije fungicida pronađene u vinogradima u laboratorijskim uslovima kako bi ispitali njihove subletalne efekte na fiziologiju i zdravlje ptica. „U tom pogledu, naše istraživanje pomaže da se bolje razume kako pesticidi utiču na divlje ptice u realnom svetu“, kaže dr Angelier. „Uticaji na reprodukciju i opstanak mogu dovesti do gubitka biodiverziteta ili usluga (kao što su ptice koje jedu druge štetočine).“