Istraživanja pokazuju da aktivacija B ćelija može poboljšati TIL terapiju

Istraživanja pokazuju da aktivacija B ćelija može poboljšati TIL terapiju

Naučnici iz Moffitt Cancer Center-a otkrili su da aktivacija B ćelija može poboljšati efikasnost TIL terapije. Njihovi rezultati objavljeni su u časopisu Journal for Immunotherapy of Cancer. Ova otkrića mogu doneti brže i bolje rezultate za pacijente sa karcinomom.

TIL terapija počinje uklanjanjem tumora iz tela pacijenta. Tumori se šalju u laboratoriju, gde se seciraju kako bi se prikupile imunološke ćelije koje su infiltrirale tumor, poznate kao tumor-infiltrirajuće limfocite (TILs). Ove TILs se zatim uzgajaju u velikim količinama i reinfuziraju u telo pacijenta kako bi napale kancerogene ćelije.

Iako je terapija već odobrena od strane FDA za melanom, nova istraživanja iz Moffitt-a pokazuju da jednostavna izmena u laboratoriji može poboljšati njenu efikasnost za više pacijenata. Ključ je u prirodnom imunološkom proteinu poznatom kao CD40L.

„Otkrili smo da dodavanjem CD40L imunološkim ćelijama u laboratoriji možemo drastično poboljšati broj i kvalitet T ćelija koje možemo uzgajati,“ rekao je Daniel Abate-Daga, naučni direktor Cell Therapies Core u Moffitt-u i glavni autor studije. „To je kao da prebacujemo prekidač koji pomaže ovim ćelijama da postanu jače i zdravije.“

Rezultati studije su pokazali da su u izazovnijim uzorcima, TIL kulture uspešno rasle u 67% uzoraka kada je korišćen CD40L, u poređenju sa 33% bez njega. Ovaj pristup je takođe skratio vreme proizvodnje za čak nedelju dana, što potencijalno omogućava brže dobijanje ćelijske imunoterapije za pacijente.

„PIL terapija je jedna od najprometnijih tretmana koje imamo za solidne tumore,“ rekao je Abate-Daga. „Ovo otkriće može pomoći većem broju pacijenata da brže dobiju korist.“

Moffitt trenutno vodi kliničko ispitivanje kako bi testirao ovaj pristup kod pacijenata sa ne-maligne ćelije pluća. Istraživači se nadaju da će TIL-ovi obogaćeni CD40L postati standard nove generacije u TIL terapiji.