Istraživanja otkrivaju kako miris može uticati na našu percepciju boje

Istraživanja otkrivaju kako miris može uticati na našu percepciju boje

Univerzitet u Liverpulu deo je nove studije koja po prvi put otkriva kako određeni mirisi mogu uticati na našu percepciju boja.

U radu pod naslovom „Mirisi moduliraju izgled boje“, objavljenom u časopisu Frontiers in Psychology, interdisciplinarni istraživački tim psihologa i inženjera Univerziteta u Liverpulu preduzeo je eksperiment kako bi utvrdio da li miris zaista utiče na to kako percipiramo boju.

Eksperiment je uključivao 24 učesnika starosti od 20 do 57 godina koji su sedeli ispred ekrana u prostoriji za izolaciju sa zatamnjenim prozorima i bez neželjenih senzornih stimulansa ili mirisa.

Zatim je ultrazvučni difuzor pustio jedan od šest mirisa – karamela, trešnje, kafe, limuna i peperminta, plus vodu bez mirisa kao kontrolu – u prostoriju. Mirisi su odabrani jer su izazvali najsnažnije asocijacije mirisa i boje u prethodnom radu tima.

Od učesnika je zatim zatraženo da modifikuju kvadrat ispunjen sivkastom bojom na ekranu koristeći dva podesiva klizača – jedan žuti u plavi i drugi crveni u zeleni – sve dok ne dostignu boju za koju su ocenili da je lišena bilo kakve nijanse, tj. savršena neutralna siva boja.

Rezultati su otkrili da su učesnici izabrali više crveno-braon boju sivu kada su mirisali kafu, dok su se odlučili za žuto-braon verziju sive kada je miris karamele upumpavao u prostoriju.

Glavni autor rada je dr Rajan Vord, viši predavač na Univerzitetu Džon Murs u Liverpulu, koji je sproveo studiju dok je bio na Odseku za elektrotehniku i elektroniku (EEE) Univerziteta u Liverpulu i Centru za digitalne inovacije Univerziteta u Liverpulu ( DIF).

Rekao je: „Ovde pokazujemo da prisustvo različitih mirisa utiče na to kako ljudi percipiraju boju. Naši rezultati su pokazali da je percepcija sive boje prema njihovim očekivanim korespondencijama za četiri od pet mirisa, odnosno limuna, karamela, trešnje i kafe.“

Istraživanje je deo neobične, ali uzbudljive saradnje između profesora Alana Maršala, sa univerzitetskog odeljenja za EEE, koji vodi laboratoriju za imerzivnu stvarnost na DIF-u, i Sophie Vuerger, profesorke nauke o viziji na Odseku za psihologiju.

Oni zajedno rade na istraživanju kako se olfaktorne informacije mogu slati na daljinu i kako one utiču na našu percepciju. Njihov dugoročni istraživački fokus je efikasno uključivanje olfaktornih informacija u virtuelnu stvarnost koristeći njihovu interdisciplinarnu ekspertizu i jedinstvene objekte u laboratoriji Immersive Realiti na DIF-u.

Profesor Vuerger je rekao: „Istraživanje interakcija između čula mirisa i vida je prilično nova oblast. Novina našeg eksperimenta je da smo koristili robustan alat za merenje malih uočenih promena boje i procenu percipirane boje na objektivniji način što zahteva znanje o nauci o viziji. Verujemo da smo prvi tim koji je ovo uradio.“

Profesor Alan Marshall je rekao: „Ovo je uzbudljiva oblast istraživanja koja je važna ako želimo da bolje razumemo kako naša čula utiču na našu ukupnu percepciju, što će takođe biti kritičan faktor u dizajniranju sledeće generacije sistema „immerzivne stvarnosti“, kao što je kao Metaverse, i ima primenu ne samo u zabavi, već iu širokom spektru VR sistema uključujući kreativnu umetnost, obuku, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu.“