Istraživanja otkrivaju imunološku ćeliju koja može da napadne rak

Istraživanja otkrivaju imunološku ćeliju koja može da napadne rak

Prema pretkliničkom istraživanju objavljenom u Cell, istraživači iz Citi of Hopea otkrili su da vrsta imunoloških ćelija u ljudskom telu za koje se zna da su važne za alergije i druge imune odgovore takođe može da napadne rak.

Štaviše, ove ćelije, nazvane urođene limfoidne ćelije ljudskog tipa 2 (ILC2s), mogu se proširiti van tela i primeniti u većem broju da bi nadjačale odbranu tumora i eliminisale maligne ćelije u modelima miša sa rakom.

„Tim Grada nade je identifikovao ljudske ILC2 ćelije kao novog člana porodice ćelija sposobnog da direktno ubije sve vrste karcinoma, uključujući rak krvi i solidne tumore“, rekao je dr Jianhua Iu, profesor na Odseku. hematologije i transplantacije hematopoetskih ćelija u Citi of Hope i viši autor studije.

„U budućnosti bi se ove ćelije mogle proizvoditi, čuvati zamrzavanjem, a zatim davati pacijentima. Za razliku od terapija zasnovanih na T ćelijama kao što su CAR T ćelije, koje zahtevaju korišćenje sopstvenih ćelija pacijenta zbog svojih specifičnih karakteristika, ILC2 se mogu dobiti iz zdravi davaoci, koji predstavljaju poseban potencijalni terapijski pristup kao alogeni i ‘gotovi’ proizvod.“

U prethodnim istraživanjima koja su se fokusirala na ćelije miša, ILC2 nisu dosledno pokazivali obećanje kada su testirani na njihove sposobnosti ubijanja raka.

Međutim, u visoko translacionim laboratorijama u gradu nade, istraživači su dali prioritet ispitivanju ljudskih ćelija i otkrili da ljudski ILC2 ne funkcionišu isto kao mišji ILC2.

„Uobičajeno, miševi su pouzdani modeli za predviđanje ljudskog imuniteta, tako da je bilo pravo iznenađenje na terenu otkriti da ljudski ILC2 funkcionišu kao direktne ubice raka, dok njihove kolege miša ne rade“, rekao je Michael Caligiuri, MD, koji je ko- viši autor studije i takođe profesor Grada nade na Odeljenju za hematologiju i transplantaciju hematopoetskih ćelija. „Izuzetno je da se nešto tako jasno razvilo u prelasku od miša do čoveka.“

Pronalaženje nove funkcije

Da bi testirali ILC2 kod ljudi, Ju i tim su prvo izolovali ćelije iz uzorka krvi. Zatim su razvili novu platformu koja za četiri nedelje može da proširi ILC2 sakupljene iz tela 2.000 puta.

Zatim su ubrizgali ove eksterno proširene ILC2 u miševe sa usađenim humanom akutnom mijeloidnom leukemijom (AML) ili čvrstim tumorima, uključujući rak pankreasa, rak pluća i glioblastom. Rezultati su pokazali da bi ova populacija ILC2 mogla da ubije ove tumore preko ranije nepoznatog mehanizma ubijanja raka.

„Jedan ubedljiv i direktan dokaz se pojavio kada smo jednu ILC2 i jednu tumorsku ćeliju direktno postavili zajedno i otkrili da je tumorska ćelija umrla, ali je ILC2 ćelija preživela“, objasnio je Ju. „Ovo dokazuje da su ILC2 direktno ubili ćeliju raka u tom odsustvu bilo koje druge ćelije.“

Iu je primetio da ILC2 ne moraju da potiču iz sopstvenih ćelija obolelog od raka, što znači da može postojati mogućnost sakupljanja i zamrzavanja ILC2 od zdravih donatora za opcije lečenja ILC2 u budućnosti.

Ju i Kaliđiuri decenijama istražuju drugačiji tip ubice raka koji se naziva prirodne ćelije ubice ili NK ćelije. U stvari, Iu je osnivač istraživačkog programa prirodne biologije ćelije ubice u Citi of Hopeu, nacionalnom lideru u ovoj oblasti.

Iu i Caligiuri su rekli da ILC2 sada predstavljaju novog člana porodice citotoksičnih imunih efektorskih ćelija, pored NK ćelija i CD8 + T ćelija, koje pomažu telu da se bori protiv raka. Oni su uzbuđeni što vide kako bi istraživači mogli da iskoriste kolektivnu moć ovih različitih ćelija ubica da se bolje bore i protiv drugih bolesti.

Iu i Caligiuri upozoravaju da, pošto su još uvek u ranim danima razumevanja funkcija ubijanja raka ILC2, ostaju mnoga pitanja. Međutim, planiraju da nastave da rade sa svojim saradnicima kako bi razumeli i naučili više o ljudskim ILC2 sada kada znaju da su ćelije ubice.

„Cilj nam je da zaista proširimo primenu ovih nalaza, potencijalno izvan tretmana raka“, rekao je Ju, napominjući da ILC2 mogu čak i da deluju protiv virusa, kao što je COVID-19. „Pored toga, radimo na prevođenju našeg otkrića u opipljive kliničke koristi.“

Tim je već preskočio bar jednu prepreku u dovođenju ILC2 do kliničkih ispitivanja, što ima dovoljno proizvoda za testiranje. ILC2 su retki u telu, rekao je Kaliđiuri, a nalaze se u najvećem broju u plućima, crevima i koži. Tim ima platformu da ih brzo razvije.

„Morate biti u mogućnosti da proširite ove ćelije za klinička ispitivanja na ljudima, a jedna od uzbudljivih stvari je da smo na pravom putu“, rekao je Kaliđiuri. „U Citi of Hope, imamo prednost pristupa našim objektima u skladu sa dobrim proizvodnim praksama koji mogu da proizvedu ćelije za nas i ubrzaju otkrića u klinička ispitivanja.“