Prema podacima Meteorološke uprave Koreje, prosečna nacionalna količina padavina za mart 2023. iznosila je samo 28,7 mm, što je samo polovina uobičajene količine.
Iako je dolazak letnje kišne sezone ublažio sušu, nestašica vode tokom kritične sezone setve/sadnje useva (krajem marta do početka maja), kada je potrebna značajna količina vode, nanela je ozbiljne poteškoće poljoprivrednicima. Neuspeh da se predvidi rastuća opasnost od ozbiljnih prolećnih suša koje proizilaze iz klimatske krize može dovesti do ponavljanja ovogodišnje situacije.
Istraživački tim na čelu sa profesorom Jonghun Kamom iz Odeljenja za nauku i inženjerstvo životne sredine i dr Chang-Kiun Park, koji je prethodno radio na Institutu za ekološku i energetsku tehnologiju na Univerzitetu nauke i tehnologije u Pohangu (POSTECH), zaposlio je više modelirajte projekcije koristeći samokalibrirajući indeks efektivne suše (scEDI) za predviđanje suše i preporučivanje kumulativnih padavina neophodnih za oporavak, u saradnji sa dr. Sangeun Lee (Korejski istraživački institut za ljudska naselja) i Hiuncheol Ioon (Nacionalni istraživački institut za upravljanje katastrofama).
Njihovi nalazi su objavljeni u Environmental Research Letters.
U ruralnim regionima, brane se obično pune na osnovu prognoze padavina u očekivanju sezone sadnje useva. Međutim, na početku ove godine, nivo akumulacije vode na brani Juam u Sunčeonu bio je samo 28%. Za razliku od predviđanja padavina, sistem predviđanja za suše ostaje relativno nerazvijen, a geografska lokacija Koreje sa četiri različita godišnja doba čini izazovnim predviđanje početka i oporavka suše.
Prethodne godine, profesor Jonghun Kam i njegov tim uveli su scEDI, indeks dizajniran za otkrivanje i karakterizaciju teške suše uzimajući u obzir specifične klimatske uslove u Koreji. Ovaj indeks pomaže u tumačenju prognoze padavina kao predviđanja suše prilagođavanjem prostorno-vremenskih faktora, čime se na kraju povećava preciznost tradicionalnog EDI.
Prema analizi, potrebna kumulativna količina padavina za oporavak od tekuće suše bila bi 170 mm, 310 mm i 440 mm za mart, april i maj. Ove informacije su ključne za efikasno upravljanje nivoima akumulacije vode u rezervoarima u pripremi za predstojeću prolećnu sušu.
Profesor Džonghun Kam, koji je vodio istraživanje, je prokomentarisao: „Sada posedujemo precizniju procenu potrebne količine vode za ublažavanje suše, ali su dalja istraga i stalni monitoring i dalje neophodni.“
Istakao je važnost saradnje između vlade i medija rekavši: „Moramo prepoznati značaj regionalnog odgovora na sušu, uključujući inicijative upravljanja vodama, na nacionalnom nivou, kao što je korišćenje vode u više slivova. Postoji potreba za stalna svest javnosti o suši“.