Istraživački tim otkriva osnove raka glave i vrata

Istraživački tim otkriva osnove raka glave i vrata

Novi rad objavljen u časopisu PNAS pokazuje kako aminokiselina može da krije tajne oralnog raka.

Karcinom gornjeg aerodigestnog skvamoznih ćelija je čest i agresivan malignitet – napada više od pola miliona ljudi svake godine, ostavljajući ih u borbi sa fatalnim tumorima u disajnim putevima glave i vrata. Čak i sa toliko pogođenih pojedinaca, postoji nekoliko efikasnih terapijskih opcija.

Docent Dechen Lin možda ima rešenje. Novo istraživanje sprovedeno u Ostrovovom Centru za kraniofacijalnu molekularnu biologiju pokazuje da put određene aminokiseline može biti kritičan u zaustavljanju rasta i proliferacije oralnih karcinoma, a specifična dijeta može biti tretman.

Lin je počeo tako što je primetio da je mala aminokiselina koja se zove metionin prisutna u veoma velikim količinama u oralnim karcinomima – više od bilo koje druge vrste tumora raka. Telo ne proizvodi metionin i mora se unositi ishranom – molekul se nalazi u hrani kao što su škampi, jaja i govedina. „Bili smo samo zaintrigirani“, kaže on. „Ako je nešto ovako visoko, mora da je veoma posebno.“

Njegov tim je počeo da proučava načine na koje telo pomera metionin oko ćelija, preko transportera zvanog LAT1. Blokiranjem transportera, tim je mogao da vidi kako put funkcioniše na životinjskom modelu.

Rad, objavljen u časopisu Proceedings of the National Academi of Sciences, takođe pokazuje kako se metionin može koristiti protiv rastućih tumora. Lin ističe da većina terapeutika, poput hemoterapije i terapije zračenjem, postoji već decenijama — i može imati ogromne neželjene efekte.

Ciljanjem ove aminokiseline za buduće tretmane – i sa lekovima i sa intervencijama zasnovanim na ishrani – pacijenti bi mogli imati mnogo efikasniji put lečenja.

Koristeći životinje i organoide uzgojene u laboratoriji iz tkiva stvarnih pacijenata, Lin i tim su pokazali da je posebna ishrana kojoj nedostaje metionin blokirala put, tumori su rasli mnogo sporije – oko polovine onih kod životinja na redovnoj ishrani.

„Ova ranjivost je specifična za rak, jer se ćelije raka hrane ovim metioninom“, objašnjava Lin. „I ako to oduzmemo, one brzo umiru, ali normalne ćelije ne umiru brzo. Nije ih mnogo briga. Dakle, to je savršen prozor.“

Lin je radio sa lekarima na Keck School of Medicine USC na budućem kliničkom ispitivanju koje bi se fokusiralo na ishranu sa niskim sadržajem metionina za pacijente sa ovim oralnim karcinomom. Studija je takođe uključila Uttama Kumar Sinha, medicinskog direktora za hirurgiju glave i vrata na Keck School of Medicine.

U budućnosti, Lin je rekao da bi želeo da dalje istraži koji pacijenti bi mogli imati najviše koristi od intervencija. „Sada imamo nešto što je specifično za rak“, objašnjava Lin, „što nam daje nadu da ako koristimo ovo pravo, možda možemo da izlečimo ćelije raka, ali da poštedimo normalne ćelije.“