Tim koji predvode Southwest Research Institute (SvRI) i Univerzitet Teksas u San Antoniju (UTSA) otkrio je da NASA-ina svemirska letelica Juno koja kruži oko Jupitera često nailazi na džinovske vrtložne talase na granici između solarnog vetra i Jupiterove magnetosfere. Talasi su važan proces za prenos energije i mase od solarnog vetra, toka naelektrisanih čestica koje emituje sunce, u planetarna svemirska okruženja.
Džejk Montgomeri, doktorant u zajedničkom programu fizike svemira između UTSA i SvRI, primetio je da se ovi fenomeni javljaju kada se velika razlika u brzini formira preko granice između dva regiona u svemiru. Ovo može stvoriti vrtložni talas, ili vrtlog, na interfejsu koji razdvaja magnetno polje planete i solarni vetar, poznat kao magnetopauza. Ovi Kelvin-Helmholcovi talasi nisu vidljivi golim okom, ali se mogu otkriti instrumentalnim posmatranjem plazme i magnetnih polja u svemiru. Plazma — osnovno stanje materije sastavljeno od naelektrisanih čestica, jona i elektrona — je sveprisutna širom univerzuma.
„Kelvin-Helmholcove nestabilnosti su fundamentalni fizički proces koji se dešava kada solarni i zvezdani vetrovi stupaju u interakciju sa planetarnim magnetnim poljima širom našeg solarnog sistema i širom univerzuma“, rekao je Montgomeri. „Juno je posmatrao ove talase tokom mnogih svojih orbita, pružajući ubedljive dokaze da Kelvin-Helmholcove nestabilnosti igraju aktivnu ulogu u interakciji između Sunčevog vetra i Jupitera.“
Montgomeri je vodeći autor studije objavljene u Geophisical Research Letters koja koristi podatke iz više instrumenata Juno, uključujući njegov magnetometar i eksperiment Jovian Auroral Distributions (JADE) koji je napravio SvRI.
„Junono dugo vreme u blizini Jupiterove magnetopauze omogućilo je detaljna posmatranja fenomena kao što su Kelvin-Helmholcove nestabilnosti u ovom regionu“, rekao je dr Robert Ebert, naučnik u SvRI koji takođe služi kao pridruženi profesor na UTSA. „Ova interakcija solarnog vetra je važna jer može transportovati plazmu i energiju kroz magnetopauzu, u Jupiterovu magnetosferu, pokretajući aktivnost unutar tog sistema.“